Krajský soud v Brně dnes uložil muži za loňskou trojnásobnou vraždu v Kostelci na Hané na Prostějovsku a vydírání doživotní trest. Tehdy devětadvacetiletý muž zavraždil bratra, sestru a otce. Muž se k činu přiznal, uvedl, že nenávist zvítězila. Žalobkyně pro něj navrhla 30 let vězení či doživotí, obhájkyně trest při spodní hranici trestní sazby a zabezpečovací detenci.

Kromě doživotního trestu soud muži uložil zaplatit další, přeživší sestře jako nemajetkovou újmu devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.

Tragédie se stala loni 29. dubna, členy rodiny muž ubodal desítkami ran nožem. Soud se případem začal zabývat v polovině letošního února. Muž se k vraždám plně doznal. Uvedl, že ho členové rodiny bezdůvodně uráželi a vymýšleli si k tomu i záminky, chtěli, aby se odstěhoval. On si ale nedokázal najít stabilní práci. "Nenávist ve mně zvítězila, spáchal jsem to, co jsem spáchal. Už to nemůžu vrátit zpátky. Nenáviděl jsem všechny tři, asi stejně," uvedl dříve muž.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová dnes řekla, že šlo o brutální masakr, že šlo o vyhlazení celé rodiny, v níž do té doby muž žil. "Obdobný trestný případ nemá obdoby, v důsledku takto rozsáhlých zranění nebyli soudní znalci ani schopni určit pořadí těch ran," řekla soudkyně. Řekla, že ani jedna z obětí neměla ani nejmenší šanci, aby při poskytnutí vysoce specializované pomoci takové útoky přežila. Řekla, že muž jednal po předchozím uvážení a surovým a trýznivým způsobem.

Žalobkyně Eva Žďárská uvedla, že se za více než 22 let práce na krajském zastupitelství s takovou brutalitou a s tak surově vedeným útokem ještě nesetkala. Řekla, že trest považuje za adekvátní a spravedlivý. Na dotaz novinářů souhlasila s tím, že případ připomíná případ Kavina Dahlgrena, který v roce 2013 v Brně-Ivanovicích zavraždil čtyři lidi. "Ale já ho považuji za daleko závažnější, protože u Dahlgrena šlo o rodinu jeho tety, zatímco tento obžalovaný vyvraždil svoje přímé příbuzné, doslova vyvraždil celou rodinu," uvedla Žďárská.

Obhájkyně Kateřina Skalická Vojtilová řekla, že současný rozsudek považuje za neadekvátní, proti rozsudku se odvolá. Budou se podle ní dožadovat nového vyšetření duševního stavu jejího klienta. Dříve poukázala na to, že v rodině dotyčného byla už diagnostikována schizofrenie a obžalovaný její známky podle ní vykazuje. Psychiatr Petr Nedoma ale u muže podle posudku rozpoznal "jen" schizoidní poruchu osobnosti, která podle něj neovlivňuje rozpoznávací schopnosti muže. Dotyčný je v tomto případě za své jednání plně trestně odpovědný.

Podle rozsudku se muž vyzbrojil dvěma speciálními noži, bojovým s čepelí 20,5 centimetru a zákopovým s čepelí o délce 19 centimetrů. Po odchodu otce do práce nejprve zaútočil na svého třiadvacetiletého bratra, zasadil mu asi 80 bodných a sečných ran. Obdobným způsobem napadl i jednadvacetiletou sestru, když se vrátila z procházky se psem. Sestře podle žalobkyně zasadil 104 ran.

Při čekání na další členy rodiny si brousil nože. Ušetřil pouze svou sedmnáctiletou sestru, kterou donutil se svléknout do spodního prádla a zamknul ji na záchodě. Právě tuto okolnost soud posoudil jako vydírání. Nakonec zaútočil na sedmapadesátiletého otce, který se vrátil z práce. Muž se pokusil utéct, pachatel ho však pronásledoval a venku před domem jej ubodal. Podle žalobkyně mu zasadil 66 ran. Všichni tři napadení zemřeli na vykrvácení.

Témata:

soudy | Vražda | krimi | Policie ČR | stars24.cz