Adam (†14) se udusil v sací rouře libereckého bazénu! Plavčík vinu odmítá

bazén Liberec a Adam, kterému byla divoká řeka osudná. 2

Autor: Jan Novák, stars24.cz, ČTK

28. června 2018 9:07

V Liberci začal soud s čtyřiadvacetiletým bývalým plavčíkem městského bazénu v Liberci. Obžalovaný je v souvislosti s tragickým úmrtím čtrnáctiletého chlapce ze září 2016, který se udusil v sací rouře atrakce zvaná divoká řeka. Za usmrcení z nedbalosti muži hrozí až šest let vězení, vinu už dříve odmítl. U soudu dnes nevypovídal.

"Už jsem se k tomu vyjadřoval dvakrát," řekl jen. Příbuzní mrtvého chlapce po něm požadují 3,5 milionu korun za nemajetkovou újmu. Soud bude pokračovat v září výslechy svědků a znalce.

Chlapec zemřel 3. září 2016. Do sacího potrubí se dostal, když s kamarády násilně poškodil mřížku v divoké řece a proud ho vtáhl dovnitř. Obžaloba viní plavčíka z toho, že se nevěnoval dostatečně dění u vodní atrakce. "V pozici zaměstnance plaveckého bazénu nedostatečně sledoval jednání návštěvníků bazénu, což bylo v rozporu s jeho pracovní smlouvou," řekl státní zástupce Bedřich Skalický.

Obžalovaný na policii vinu na smrti chlapce odmítl. Soudkyně dnes jeho výpověď četla. "Zpětně si neustále promítám, řeším, zda jsem nepochybil, ale myslím si, že nepochybil," řekl při výslechu. Podle něj se nedělo nic neobvyklého, napomenul jen skupinu chlapců, jež si hrála s míčem. V divoké řece se děti podle něj běžně potápějí, hrají na babu či jinak škádlí. Mřížku, kterou chlapci odtrhli, popsal jako otvor ve stěně velký asi 30 centimetrů, který je od něj vzdálený šest metrů. "Vidím ho jako flek. Pokud se tam potápěli, nevyhodnotil jsem to jako riziko," uvedl.

To, že se děje něco neobvyklého, zjistil, až když jeden muž vytáhl z divoké řeky kachličku a po chvíli další dvě. Následně objevil poškozenou mřížku a nechal atrakci uzavřít. U soudu dnes vypovídali další plavčíci. Jeden z nich uvedl, že ohnutou mřížku si shora prohlédl údržbář a usoudil, že otvor je malý a nikdo by jim neprolezl. Opravu podle něj nechali na druhý den, kdy měla začít odstávka. Plavčíkům nepřišlo ani divné, že kachličky byly uvolněné. Občas se podle nich stávalo, že jim je lidé přinesli. Vyplývalo to ze stavu areálu, který potřebuje investici za stovky milionů korun.

V době uzavření divoké řeky nikdo z plavčíků netušil, že se něco stalo. Tři kamarádi mrtvého chlapce, kteří byli v bazénu s ním, nic neřekli. O pomoc plavčíky požádali zhruba po dvou hodinách s tím, že se jim ztratil kamarád a je někde v bazénu. Atrakci plavčíci neprohlíželi. "Nenapadlo nás, že by tam byl, když nám kluci řekli, že odešel odtamtud pryč," vypověděl jeden z plavčíků. Obdobnou odpověď slyšeli později i přivolaní policisté. "Chlapci říkali, že si tam hráli na honěnou a schovávanou a nemohou ho najít," řekl u soudu policista Martin Hájek. Podle něj neúspěšně prohledali celý areál a až pak se někdo z bazénu zmínil o tom, že v divoké řece je poškozená mřížka. Když se policista ponořil, uviděl nohy. Vytrhl proto mřížku a neúspěšně se snažil chlapce vytáhnout. "Byl to minimálně dva metry, nedosáhl jsem na něj," uvedl Holub. K mrtvému chlapci se dostali záchranáři až po vypuštění vody a odřezání trubek. Provozovatel bazénu obviněn nebyl, stejně jako kamarádi zemřelého, kteří s ním byli v bazénu. Policie je sice prošetřovala pro podezření z neposkytnutí pomoci, z ničeho ale neobvinila.

Témata: neštěstí bazén Liberec aquapark soudy