Jan Cimický: Zvrat v jeho kauze? Žalobci mají pro policii další práci

Jan Cimický

Autor: ČTK

16. listopadu 2022 14:34

Státní zastupitelství vrátilo policii k doplnění vyšetřování kauzu psychiatra a spisovatele Cimického viněného ze znásilnění a vydírání pacientek. Policisté se mají vypořádat s otázkou, zda některé skutky již nejsou promlčeny, sdělil dnes ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Na posun v případu upozornily servery Novinky.cz a Aktuálně.cz.

Lékař se podle policie dopustil znásilnění či vydírání pacientek v 28 případech. Podle dřívějších policejních informací je podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016. Státní zastupitelství ale uvedlo, že je potřeba "podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace jednotlivých skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázkou promlčení". Připomnělo také výzvu, aby se další ženy, které mohly být poškozeny, přihlásily policii.

Cimický loni obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu. Pražskému městskému státnímu zastupitelství zaslal podnět, aby udělalo dohledovou prověrku. "Podnět obviněného k výkonu dohledu byl odložen, neboť v něm uplatněné námitky nebyly shledány za důvodné," uvedl Cimbala. Při prověrce ale žalobci dospěli k závěru o možném promlčení některých skutků. Uložili Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 8, aby se případem dále zabývalo, a to věc předalo policii.

Loni na podzim Cimického několik jeho pacientek obvinilo ze sexuálního obtěžování či přímo napadení. Policisté poté vyzvali případné další poškozené, aby se ozvaly.

V říjnu 2021 na sociální síti obvinila Cimického například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla.

Prezident Miloš Zeman chtěl Cimickému původně udělit státní vyznamenání, konkrétně medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Rozhodnutí učinil v době, kdy ještě nebyla známá obvinění proti Cimickému. Psychiatr se nakonec sám rozhodl vyznamenání nepřevzít. Prezidentská kancelář uvedla, že jeho rozhodnutí bere na vědomí a respektuje.

Někdejší Cimického nadřízený psychiatr Zdeněk Bašný České televizi již dříve řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisovaly obtěžování právě z této doby.

Témata: Jan Cimický soudy Policie ČR