David Berdych, který si odpykal přes 11 let vězení za loupeže, únosy a vydírání tzv. Berdychova gangu, je definitivně volný. Soud rozhodl, že muž se v sedmileté zkušební době podmíněného propuštění z vězení choval řádně. Vyplývá to z usnesení, které má ČTK k dispozici.

Gang vstoupil do dějin české kriminalistiky propojením podsvětí s elitními policisty, kteří měli bojovat s organizovaným zločinem.

"Z obsahu trestního spisu, zejména z centrální evidence stíhaných osob, opisu rejstříku trestů a závěrečné zprávy Probační a mediační služby, bylo zjištěno, že podmíněně propuštěný vedl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, když současně plnil i uložené přiměřené povinnosti," konstatoval k Berdychovu chování na svobodě předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový.

Soud proto vyslovil, že se devětačtyřicetiletý Berdych ve zkušební době osvědčil. Proti tomuto rozhodnutí nelze podat stížnost.

Někdejší vyhazovač pražského erotického podniku Discoland Sylvia si měl za mřížemi odpykat 15 let. Po dvou třetinách trestu začal usilovat o předčasné propuštění na svobodu. Napoprvé u soudce Nového neuspěl. Soud totiž Berdychovi v roce 2014 kvůli jeho kriminální minulosti neuvěřil, že v trestné činnosti nebude pokračovat. Berdycha ale podpořilo jak vedení věznice, tak i znalci, kteří označili jeho opětovné zařazení do společnosti za reálné. Jeho právník navíc kritizoval to, že ačkoliv Berdych jako jediný z gangu spolupracoval s policií na rozkrytí celého případu, za mřížemi zůstal jako poslední.

Nový nakonec Berdycha podmíněně propustil v červnu 2015, kdy mu také stanovil sedmiletý pravidelný dohled probačního úředníka. Státní zástupce s rozhodnutím souhlasil. Berdychovi na svobodu pomohla i více než stovka pochval, které dostal ve vězení za dobré chování.

Témata:

Berdych, David | soudy | stars24.cz