Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dva lidi z podpory a propagace terorismu. V živých vysíláních na sociálních sítích podle vyšetřovatelů vyzývali k násilným akcím vůči politikům. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Případy jsou řešeny samostatně, první dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, druhý žalobci z Olomouce.

Podle Ibeheje se obvinění dlouhodobě veřejně prezentují jako odpůrci vládních opatření přijatých v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Hrozí jim vězení od pěti do 15 let, stíháni jsou na svobodě.

"Trestní stíhání je vedeno v souvislosti se zveřejňováním videí (živých vysílání) na sociálních sítích, v nichž měly osoby podněcovat ke spáchání teroristického trestného činu v podobě výzev k násilným akcím směřovaných proti členům vlády České republiky a obou komor Parlamentu České republiky," uvedl Ibehej.

Podpory a propagace terorismu se podle trestního zákoníku dopustí ten, kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu nebo tento trestný čin schvaluje. Vyšší trest pak pachateli hrozí v případě, kdy čin spáchá tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo veřejně přístupnou počítačovou sítí.

Témata:

Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse