V místě požáru v Bohumíně, při němž v sobotu zemřelo 11 lidí a dalších deset je zraněných a pravděpodobně ho má na svědomí žhář, našli vyšetřovatelé u bytu stopy po hořlavé látce. Podle bohumínského místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) jsou za tragédií zřejmě rodinné spory.

Média uvádějí, že zřejmě útočil bývalý partner ženy, která v bytě žila a při požáru zemřela. Pozůstalým dá Moravskoslezský kraj 100.000 Kč, částku 50.000 Kč dostanou zranění. Finančně by jim měl pomoci také stát, řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Proti domu v Bohumíně dnes vzniklo improvizované pietní místo, lidé tam zapalují svíčky.

Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Nesouhlasí s tvrzením, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Uvedl zároveň, že vznikne komise, která postup hasičů vyšetří.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín v sobotu krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Deset zraněných, včetně dvou hasičů a policisty, bylo převezeno do nemocnic, dnes odpoledne v nich zůstávali čtyři lidé. Dva jsou na jednotce intenzivní péče, další dva na standardním pokoji, řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO).

Už v sobotu byl v souvislosti s požárem zadržen jeden člověk. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dnes v České televizi řekl, že zadržený je ve zdravotnickém zařízení a policie ho zatím nevyslechla. Podle trestního řádu podle něj s tímto člověkem začaly procesní úkony. "Na místě probíhalo celou noc ohledání místa činu, ještě dnes pokračujeme vevnitř i venku a myslím si, že je nutné zdůraznit, že obyvatelé nemusí mít žádné obavy z toho, že by se tady pohyboval někdo nebezpečný," uvedl vyšetřovatel Pavel Tvrdý. Blíže se ale k podezřelému ani jeho motivu odmítl vyjádřit, nechtěl potvrdit ani spekulace o tom, že je v nemocnici, a neuvedl jakékoliv informace k jeho zdravotnímu stavu. Policisté podle něj nyní pracují na právní kvalifikaci události.

Podle Bruzla určitě v bytě nebydleli všichni, kteřá tam v době požáru byli. "Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené," uvedl.

Hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj," řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Podle policejní mluvčí Karolíny Bělunkové byl akcelerant hoření nalezen v blízkosti bytu.

Panelový dům je ve vlastnictví města, v domě je 60 bytů a jeden nebytový prostor. Radnice v něm eviduje 128 přihlášených nájemníků. Obyvatelé by se dnes do domu mohli vrátit, stále v něm ale nejde elektřina ani plyn. Podle Bruzla nebude možné v nejbližších minimálně dvou až tří dnů dodávku elektrické energie obnovit. Návrat do bytů zřejmě nebude tak jednoduchý, jak se zpočátku očekávalo. "Zařizujeme tady naproti v stacionáři Salome krizové centrum, kde sedí obyvatelé toho domu. Budou se registrovat u našich pracovníků sociálního odboru a odboru správy domů. My s nimi budeme chodit na místo zjišťovat ten rozsah škod," řekl. Město zřídilo krizovou linku s číslem 731 531 731. Lidé tam dostanou informace o vývoji situace i případných možnostech ubytování.

Moravskoslezský kraj dá pozůstalým po tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku 100.000 korun, částku 50.000 korun dostanou zranění. Finančně by jim měl pomoci také stát. Kraj podobně postupoval i po loňské střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava. Podle místopředsedkyně vlády Aleny Schillerové (ANO), která dnes na místě neštěstí byla, přijede do Bohumína zástupce Probační a mediační služby ČR. Přesnou výši státní podpory zatím ministryně nechtěla specifikovat.

Témata:

požár paneláku v Bohumíně (8.8.2020) | Policie ČR | krimi | stars24.cz

Vstoupit do diskuse