Kreml mění rétoriku. Jsme ve válce s Ukrajinou, připouštějí nově Rusové

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Autor: Pavel Krejčí

22. března 2024 12:39

Rusko je na Ukrajině ve "válečném stavu". V pátek to prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, čímž poprvé za dva roky války proti Ukrajině Kreml změnil rétoriku. Dosud ji označoval jako "speciální vojenskou operaci".

"Jsme ve válečném stavu. Ano, začalo to jako speciální vojenská operace, ale jakmile se tam vytvořila tato skupina, když se kolektivní Západ stal účastníkem na straně Ukrajiny, se to pro nás už stalo válkou," uvedl Peskov podle Reuters.

Rusko se podle Peskova domnívá, že je ve válce kvůli intervenci Západu na straně Ukrajiny a "nemůže dovolit, aby na jeho hranicích existoval stát, který se ukázal být připraven použít jakoukoli metodu k ovládnutí Krymu."

Vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova následovala po rozsáhlém nočním ruském útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Peskov také řekl, že Rusko musí plně "osvobodit" své "nové regiony", aby tam zajistilo bezpečnost lidí. Odkazoval se na čtyři ukrajinské regiony, o kterých Rusko tvrdilo, že je anektovalo v roce 2022.

V noci na dnešek Rusko zaútočilo na Ukrajinu pomocí více než 60 dronů a téměř 90 střel, jak informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím platformy Telegram. Podle něj se invazní síly zaměřily na elektrárny, vodní přehradu a obytné budovy. Šlo o největší útok na energetickou infrastrukturu od začátku války.

"V noci přiletělo více než 60 dronů Šáhid a téměř 90 raket různých typů. Cíle ruských teroristů jsou jasné, elektrárny a rozvody energie, přehrada, vodní elektrárny, běžné obytné budovy, dokonce i trolejbus. Rusko je ve válce proti životům obyčejných lidí. Upřímnou soustrast rodinám a přátelům těch, kteří byli zabiti tímto terorem," napsal podle serveru Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že odpaly řízených střel byly detekovány z Kaspického moře. Rusko podle serveru vypouští na Ukrajinu řízené a hypersonické střely.

Rusko spustilo invazi na sousední Ukrajinu 24. února 2022. Kreml od jejího začátku upřednostňoval výraz "speciální vojenská operace". Cenzorský úřad Roskomnadzor v roce 2022 přikázal ruským médiím vymazat a nepoužívat zprávy obsahující zakázaná slova jako válka či invaze, jinak by riskovaly pokutu či zablokování.

Témata: válka na Ukrajině Rusko