Končí zdražování v Česku, říká Fiala v reakci na nové údaje o inflaci

Petr Fiala

Autor: Jan Hrabě

15. února 2024 11:01

Meziroční inflace činila v lednu 2,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o nejnižší hodnotu od března 2021. Premiér Petr Fiala (ODS) v komentáři pro média konstatoval, že se jedná o konec dvouletého zdražování v Česku. 

Meziroční nárůst inflace byl v lednu o 4,6 procentního bodu nižší než v prosinci, uvedli statistici. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o půldruhého procenta. 

"Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce," podotkla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.

"Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování," řekl dnes premiér Fiala novinářům. Konstatoval, že se naplnilo jeho vyjádření z vánočního projevu, v němž sliboval zlepšení ekonomické situace. Nižší inflace podle něj přispěje k růstu reálných mezd, které v poslední době klesaly, a ke zlevnění úvěrů. 

Předseda vlády poznamenal, že k poklesu inflace pomohly kromě jiných faktorů i kroky jeho kabinetu. Konkrétně jmenoval snižování veřejných výdajů, snahu o řešení vysokých cen energií a tlak na výrobce i prodejce. 

"Všechna opatření jsme dělali tak, aby nedošlo třeba k tomu, že bude nedostatek pohonných hmot. U nás nikdy taková situace nebyla zaznamenána," dodal Fiala. 

Témata: inflace Petr Fiala (ODS)