Kolik bude ze státního chodit Klausovi a Zemanovi? Ministerstvo už má jasno

Miloš Zeman

Autor: Jan Hrabě

24. srpna 2023 21:55

Ministerstvo financí ve čtvrtek potvrdilo, že se strany vládní koalice na středečním jednání shodly, že nebude navrhováno zvýšení renty pro prezidenta po skončení funkce. Václav Klaus ani jeho nástupce Miloš Zeman si tedy nepolepší. 

Otázka výše prezidentské renty je zmíněna v sekci "Další méně významná opatření".

Bývalý prezident má v současnosti po skončení mandátu ze zákona nárok na doživotní rentu ve výši 50 tisíc korun měsíčně. Dále mu přísluší stejně vysoká víceúčelová paušální náhrada na pokrytí nájmu za kancelář a odměny pro asistenta. Obě částky jsou splatné předem vždy do pěti pracovních dnů od počátku příslušného kalendářního měsíce.

S možným navýšením měsíčního příspěvku měli problém především Piráti. "Je období ekonomické krize a lidé na všech úrovních si utahují opasky. Rodiny šetří, politici zmrazují platy, státním úředníkům se má brát a seniorům se zpomaluje růst důchodů," vysvětlil nejmenší vládní subjekt svůj postoj.

Kriticky se k jejich iniciativě vyjádřil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Státní rozpočet je v hlubokém strukturálním problému. Jestli je něco skutečně nesmysl, tak věnovat energii diskuzi o rentě pro dva až tři lidi. Dejte tam základnu, valorizační automat a jděte od toho. Skutečnost, že Pirátská strana širší obzory nemá, by neměl být důvod k vášnivé hádce," poznamenal na sociální síti

Ministerstvo financí dnes dále uvedlo, že koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku, které budou předloženy jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran. "Souhrnný dopad na státní rozpočet je přibližně neutrální, byla dodržena zásada, že i po změnách zůstává objem konsolidace v zásadě stejný," sdělil úřad.

Ohledně dalšího legislativního postupu dodalo, že schválené změny samo zpracuje do jednoho pozměňovacího návrhu, který koaliční strany předloží společně a který bude projednán na sněmovní schůzi naplánované na 5. září. 

Témata: Ministerstvo financí Václav Klaus Miloš Zeman