Kdy a kde bude papež František pohřben? Detaily zveřejněny

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve Mimořádná zpráva

Autor: Libor Frýdl

22. dubna 2025 11:03

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

Po skonu papeže byla potvrzena smrt lékařským týmem. Poté bylo tělo uloženo do jeho soukromé kaple. Hlavním organizátorem všech těchto kroků je kardinál komoří – momentálně jím je americký kardinál Kevin Joseph Farrell. Ten bude mít i dočasnou správu Vatikánu až do zvolení nového papeže.

Součástí této fáze bylo i tradiční zvolání papežova křestního jména – Jorge Mario Bergoglio. Někdejší legenda říká, že papež bývá při tomto obřadu třikrát lehce udeřen do čela stříbrným kladívkem, aby se ověřila jeho smrt, ale historické důkazy o této praxi neexistují.

Následně došlo ke zničení papežského rybářského prstenu, který sloužil jako pečeť úředních dokumentů. Tento prsten s vyrytým jménem papeže bude rozbit, aby nemohl být zneužit. Stejně tak byly uzamčeny papežovy byty, což je tradice bránící případnému rabování.

Následně bylo tělo oblečeno do jednoduché bílé sutany a červených roušek a uloženo do dřevěné rakve. Ve středu ráno bude v průvodu rakev převezena do baziliky sv. Petra, kde bude tři dny vystavena veřejnosti.

Následovat bude sobotní pohřební mše. Hlavním kazatelem bude děkan kardinálského sboru – momentálně jím je 91letý Giovanni Battista Re. Po dobu devíti dnů bude sloužena zvláštní série mší – tzv. Novendialis, inspirovaná starověkými římskými smutečními rituály.

Na rozdíl od dřívějších dob, kdy bylo tělo vystaveno na vyvýšené katafalku, bude nyní rakev prostá a položená nízko, čímž má být zdůrazněna papežova skromnost a jeho služba jako pastýře, nikoliv monarcha. Veřejnost bude mít možnost se s papežem rozloučit bez okázalých ceremonií.

Při pohřbu papeže Benedikta XVI. v roce 2022 byla ještě použita tradiční trojitá rakev – z cypřiše, olova a jilmu. Papež František si však přál pouze jednu rakev, z dubového dřeva. Do ní bude vložen dokument o jeho pontifikátu a měšec s mincemi symbolizujícími roky jeho vlády.

Samotný pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Zatímco většina papežů byla od počátku 20. století pohřbena v kryptách pod svatopetrskou bazilikou, František si zvolil baziliku Santa Maria Maggiore, kam bude jeho tělo po skončení obřadů ve Vatikánu přepraveno napříč Římem. Tato volba reflektuje jeho osobní vztah k Panně Marii a hlubokou duchovní vazbu k tomuto chrámu.

Při soukromém rituálu, za účasti blízkých duchovních a osobností, bude rakev uložena do hrobky uvnitř baziliky. Teprve poté bude místo zpřístupněno veřejnosti pro modlitby a uctění památky. Tímto způsobem se završuje Františkovo celoživotní putování – od slumů Buenos Aires přes celý svět až do kostela, kde tolikrát rozjímal po návratu ze svých pastoračních cest.

Témata: Vatikán Papež František