Jurečka zareagoval na protestní hladovku: Vyšší důchod pro disidenta! Tím to ale nekončí

Marian Jurečka

Autor: Jan Hrabě

21. listopadu 2023 9:29

Disident Jiří Gruntorád pokračuje v protestní hladovce za odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Důvodem je problematika výše disidentských důchodů. Gruntoráda neobměkčilo ani rozhodnutí ministerstva, které již v prvním případě přiznalo odpůrci komunistického režimu průměrný starobní důchod. 

Gruntorád, signatář Charty 77, vydavatel samizdatové literatury a spisovatel, zahájil protestní hladovku v pátek 17. listopadu, tedy v den oslav výročí začátku sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Pro tento druh protestu se rozhodl kvůli nízké výši důchodu disidenta Karla Soukupa. 

Jurečka v pondělí rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Soukupovi. Ministerstvo zvolilo postup stanovený pro účastníky třetího odboje, zároveň mají být prošetřeny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

"Za mě i za celou vládu jasně deklarujeme, že jsme připraveni řešit celou situaci jak signatářů Charty 77, tak i osob, které byly perzekvovány komunistickým režimem a jsou dnes v situaci, kdy mají nízké a nedůstojné důchody," uvedl vicepremiér v tiskové zprávě ministerstva.

Standardně se zjišťuje, zda má daná osoba nárok na starobní důchod ze zahraničí, přičemž český stát jej následně dorovnává do průměrné výše. "V případě pana Soukupa dojde k pokrytí celého důchodu do doby, než se podaří dořešit situaci s jeho zahraničním starobním důchodem, tedy s australskou stranou. Zároveň nově přešetříme všechny žádostí, které se týkají zmírnění tvrdosti zákona u osob perzekvovaných komunistickým režimem a v současné době je ČSSZ eviduje," vysvětlil Jurečka.

Ministr na sociální síti X ozřejmil, že není možné žádat o celý důchod jen v jednom ze států. "Pan Soukup žil většinu svého pracovního života v Austrálii, proto mu od ní náleží i většina jeho důchodu. ČR pravidelně vyplácí poměrnou část důchodu. V tomto konkrétním případě je to výrazně nižší část. Problém je, že důchod ze zahraničí panu Soukupovi zřejmě nechodí. Zjišťuji, jak to je a proč," podotkl.

Ministerstvo deklarovalo, že je připraveno přijít se změnou zákona, která by reflektovala nejen osoby uznané jako účastníky třetího odboje, ale také osoby, které komunistický režim věznil či jinak perzekvoval. "V tomto ohledu budeme spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů, který může posoudit individuální případy a dopady perzekucí na konkrétní osoby a jejich rodiny. Jsme odhodláni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti," zmínil Jurečka.

Úřad připomněl, že loni byl přijat zákon, kterým došlo ke snížení důchodů komunistických prominentů, kteří perzekvovali ostatní občany, včetně signatářů Charty 77, například za to, že se komunistické totalitě aktivně stavěli na odpor.

Témata: důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL) Ministerstvo práce a soc. věcí