Jsme si stále bližší, řekl Biden v Bílém domě Fialovi. Premiér byl i v sídle CIA

Joe Biden

Autor: Jan Hrabě

15. dubna 2024 22:43 | Aktualizováno: 15. dubna 2024 23:30

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Fiala uvedl, že Západ se potřebuje vyrovnat s výzvami, které představuje ruská agrese na Ukrajině, terorismus či bezpečnostní situace na Blízkém východě. V tom kontextu označil bezpečnostní spolupráci demokratických států za nutnost. 

Předseda české vlády také ocenil vůdčí roli Spojených států v podpoře Ukrajiny, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Zmínil také, že došlo k podpisu dohody o obranné spolupráci Česka a USA či schválení nákupu amerických stíhaček F-35 pro českou armádu. 

Biden zase ocenil českou podporu Ukrajiny, včetně probíhající iniciativy, která má zajistit dělostřeleckou munici pro ukrajinskou armádu. "Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," nechal se slyšet.

Podle Bidena je momentálně nutné, aby Kongres schválil další mnohamiliardovou pomoc Ukrajině. "Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině," poznamenal. 

Fiala už v předchozím průběhu dne jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Po schůzce uvedl, že ji vnímá jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických. Po návštěvě Bílého domu se premiér potká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA.

Druhý den v USA, tedy úterý, věnuje Fiala návštěvě a projevu v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničně-politickými tématy. Následně zavítá do Kongresu Spojených států amerických, kde bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem,  předsedou Zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem a dalšími členy Kongresu. Ve Washingtonu také uctí památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Témata: Petr Fiala (ODS) Joe Biden USA