Izraelská odplata může přijít už dnes, píše deník. Rozhodují o ní tři lidé

Benjamin Netanjahu

Autor: Pavel Krejčí

15. dubna 2024 19:10

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

Válečný kabinet tvoří kromě premiéra Benjamina Netanjahua ministr obrany Joav Galant a Benny Ganc, který byl před říjnovým začátkem války s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy hlavní tváří opozice. 

Izrael se zároveň podle některých médií rozhodl pro odklad očekávané operace ve městě Rafah na jihu palestinské enklávy u pobřeží Středozemního moře. Podle CNN měla dnes původně přijít výzva k evakuaci civilistů z Rafahu. 

Šéf íránské diplomacie Hosejn Amírabdolláhján v pondělí uvedl, že Teherán nestojí o další stupňování napětí v regionu. V případě izraelského protiútoku je ale připraven reagovat okamžitě a s ještě větší silou. 

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetou za Izraeli připisovaný nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné údajné zločiny, včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Izrael hlásil po útoku jen menší škody na jedné vojenské základně. Podle místních médií bylo hospitalizováno nejméně 12 lidí včetně sedmileté dívky z města Arad, kterou vážně zranil šrapnel z rakety. Nejméně osm dalších lidí utrpělo lehká zranění, buď je zasáhl šrapnel, nebo se zranili při útěcích do úkrytů.

Témata: Izrael Izraelská armáda Írán Benjamin Netanjahu