Izraelci zřejmě vtrhnou do Gazy, je to jen otázka času. Armáda odhalila plány

Válka v Izraeli: Snímky zachycující dění od sobotního (7. října 2023) napadení Hamásem.

Autor: Pavel Krejčí

14. října 2023 19:28

Izraelská armáda v sobotním prohlášení potvrdila, že jednotky se připravují na pozemní operace většího rozsahu. Invaze do Pásma Gazy se očekává od chvíle, kdy Tel Aviv v pátek vyzval jeho obyvatele, aby opustili severní oblast a přesunuli se na jih k hranici s Egyptem. 

"IDF se připravuje na ofenzivu s pomocí stovek tisíc rezervistů," uvedla armáda v prohlášení, které citovala BBC. Izraelci zatím neposkytli žádný časový harmonogram, podle vyjádření se do akce zapojí také letectvo a námořnictvo. 

Nezbytné vybavení už se podle armády nachází na svých místech a vojáci jsou strategicky rozmístěni po celé zemi. Premiér Benjamin Netanjahu v předchozím průběhu dne informoval o tom, že navštívil vojáky na hranici s Gazou. "Další fáze přichází," napsal v příspěvku na sociální síti X. 

Izrael v pátek vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby do 24 hodin opustili jeho severní oblast a po vyznačených bezpečných evakuačních trasách se přesunuli na jih. Lhůta se později dále prodlužovala, nakonec vypršela dnes v 16 hodin místního času. 

Tel Aviv kvůli nařízené evakuaci čelil kritice ze strany OSN. IDF během soboty reagovala, že jedná v souladu s mezinárodním právem. Zároveň odmítla nařčení z válečných zločinů. 

Palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v Gaze již zemřelo 2215 civilistů, včetně 724 dětí a 458 žen. Přes 8700 lidí navíc utrpělo zranění. V Pásmu bylo také za uplynulý týden zničeno během úderů izraelského letectva přes 1300 budov, uvedla OSN. 

Nynější konflikt vypukl minulou sobotu, kdy radikálové z hnutí Hamás vpadli z Pásma Gazy do Izraele a v příhraničních oblastech vraždili či brali rukojmí. Izrael eviduje do této chvíle 1300 obětí, převážně jde o civilisty. 

Témata: válka v Izraeli Izraelská armáda Izrael Pásmo Gazy hamas