Formule 1 je zpět! A pořádky se nemění. První kvalifikaci ovládl Verstappen

Max Verstappen

Autor: Pavel Krejčí

1. března 2024 20:24

V 17:00 našeho času začal 75. ročník F1 naostro - bojem o startovní pozice na trati Sakhir. Z předchozích tréninků nešlo tak docela jasně vypozorovat, kdo by mohl být favoritem, vždyť v každém z nich vyhrál někdo jiný a výsledky byly značně proměnlivé.

Kvalifikaci zahájily oba vozy Ferrari a Alpine - ovšem Gasly se stal první obětí zmíněných limitů - jeho výkon 1:32,434 mu byl odebrán. Prozatím se v čele ocitl Sainz jr. (1:31,208), na nějž Leclerc ztrácel 0,058 vt.

Ferrari si pospíšilo i s druhými pokusy a Sainz jr. se opět vrátil do čela (1:29,909). Na chvostu byli nadále Ocon s Gaslym, ale překvapivě se k nim blížil i Hamilton. Většina startovního pole si druhými pokusy vylepšila své časy, ale u pětky "sestupujících" ani to nestačilo. Zhou a Sargeant své pokusy zhatili jezdeckými chybami - Američan před zatáčkou 10 a Číňan v samotném závěru. Ještě před začátkem druhé části kvalifikace se objevila zpráva, že Russell je vyšetřován pro nedostatečnou rychlosta posléze bylo upřesněno, že incident bude posouzen až po skončení kvalifikace.

Do druhé části vyrazily Haasy následované McLareny a první čas stanovil Magnussen - 1:31,170, ale nebylo mu to nic platné, protože kvůli limitům v zatáčkách 5 a 7 se i tady škrtalo. Red Bully tentokrát jely na jistotu - Verstappen se dostal do čela výkonem 1:29,374 a ten považoval za dostatečný. U Péreze (1:29,932) už to tak jisté nebylo a Mexičan nakonec mohl být rád, že si Cunoda nebyl v posledním pokusu nezlepšil čas - jako jediný z dvanáctky jezdců. I tak ztrácel na Sergia 0,197 vt.

Tentokrát vévodil poli Leclerc, jemuž se povedlo vytáhnout skvělý výkon 1:29,165! Jak už bylo řečeno, Red Bully odpočívaly, ale Verstappen s ohledem na předchozí a budoucí události by tento čas nejspíš nepřekonal. Při porovnání sektorů bylo zřejmé, že Ferrari je rychlejší v zatáčkovitých úsecích, Red Bull dominoval na rovinkách.

Opět na trať vyrazili jako první piloti McLarenu, napětí v boxech málem vedlo ke kolizi Verstappena s Russellem, když se Brit málem vřítil Holanďanovi do cesty. Maxe to ovšem nijak nepoznamenalo - stanovil maximum 1:29,421 a na dohled se mu dostal pouze Leclerc (1:29,480). Z devítky pilotů se pod 1:30,0 dostali ještě Sainz jr., Russell a Norris. Russell si stěžoval na nějaké potíže v zatáčce 6, ale výsledný čas to nejspíš zásadně neovlivnilo.

Alonso si počkal na volnou trať a když se celá smečka chystala k druhým pokusům, zajel své jediné rychlé kolo. Těžko říci, zda vydělal či prodělal, protože prakticky všechny výsledky v závěru kvalifikace byly lepší - jedinou výjimkou byl Nico Hülkenberg, jenž časem 1:30,616 své maximum nepřekonal. Zajímavé také je, že Leclercův čas z Q2 se Verstappenovi zdolat nepodařilo, nicméně pole-position uhájil. Poslední měřený čas zajel Pérez, ale i přes vylepšení se opět ztrácí uprostřed TOP 10. 

Témata: Formule 1 Max Verstappen (jezdec F1)