"Fico se stal terčem atentátu, protože..." Orbán promluvil o útoku na slovenského premiéra

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Autor: Pavel Krejčí

1. června 2024 18:55

Maďarský premiér Viktor Orbán se na sobotní provládní demonstraci v Budapešti vyjádřil ke květnovému atentátu na slovenského kolegu Roberta Fica, jemuž popřál brzké uzdravení. Akce se zúčastnily tisíce lidí. 

Orbán na demonstraci prohlásil, že Fico se stal terčem útoku, protože prosazuje mír. Slovenskému premiérovi, který byl v tomto týdnu převezen z nemocnice do domácí péče, popřál brzké uzdravení, informoval server nepszava.hu.

Orbánův projev byl vrcholem desátého Pochodu míru, který týden před volbami do Evropského parlamentu zorganizovalo sdružení Fórum občanského semknutí (CÖF). Na akci se v sobotu dopoledne sešly tisíce příznivců současné maďarské vlády. 

Fico je od čtvrtka v domácí péči, informovala v pátek Rooseveltova nemocnice, kde byl politik hospitalizován od atentátu, k němuž došlo předminulý týden. O převozu premiéra z Banské Bystrici do Bratislavy jako první informovala televize Markíza, která však chybně uvedla, že premiéra převážejí do Nemocnice svatého Michala v hlavním městě.

Banskobystrická nemocnice ještě ve čtvrtek na sociální síti uvedla, že Fico absolvoval na základě rozhodnutí lékařského konzilia další kontrolní vyšetření, která potvrdila pozitivní vývoj zdravotního stavu. Podle lékařů zároveň začal proces rehabilitace pacienta. 

Specializovaný trestní soud v Pezinku v květnu poslal atentátníka do vazby, je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra. Obviněného k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. 

Témata: Viktor Orbán Robert Fico Maďarsko