Fiala si rýpl do organizátorů blokády v Praze: Netají se podporou Kremlu

Petr Fiala

Autor: Pavel Krejčí

19. února 2024 12:37

V Praze od brzkých ranních hodin probíhá protest nespokojených zemědělců, kteří začali přijíždět do hlavního města už kolem páté hodiny ráno. Řidiči tak musí počítat se zdržením. Největší potíže zatím nastaly ve Vinohradské ulici, kde kvůli zemědělské technice několik desítek minut nejezdily tramvaje. 

Policie brzy ráno informovala, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky. Nájezd zemědělské techniky do centra metropole se podle strážců obešel bez komplikací, doprava je plynulá.

Potíže ovšem nastaly v rámci městské hromadné dopravy. Na několik desítek minut byl mezi sedmou a osmou hodinou zastaven provoz tramvajové linky 13 v úseku Muzeum - Olšanské hřbitovy. Protestující zemědělci totiž ucpali Vinohradskou ulici. 

Policisté také uvedli, že u řidičů zemědělské techniky zaznamenali přestupky v podobě zákazu zastavení ve Wilsonově ulici. Sdělili, že je oznámí správnímu orgánu, přičemž dotyčným hrozí pokuta ve výši až 5 tisíc korun. V tomto konkrétním úseku je tak magistrála pro ostatní dopravu průjezdná s omezením. 

Zhruba dvě stovky protestujících dorazily před budovu ministerstva zemědělství na Těšnově. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) mezi ně vyšel udělat rozhovor, přičemž lidé na něj začali bučet. Výborný uvedl, že preferuje jednání před protesty na ulicích. Pořadatelé podle něj sledují vlastní politické cíle. 

Farmáři po 11. hodině nahlas přečetli dopis pro Výborného, mezi požadavky je výzva k odstoupení Česka od Green Dealu. Zazněla také písnička Ach, synku, synku či volání po demisi ministra, jemuž protestující dokument následně předali. 

Cesta zemědělců do Prahy zahrnovala šest tras, které vedly z různých směrů od Českých Budějovic a Tábora, Strakonic a Písku, Slaného, Lovosic, podél dálnice D11 ze směru Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu. 

Protestní akci organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Účastníky protestu budou i farmáři, kteří mají miliardové tržby prostřednictvím zemědělské skupiny Rabbit. Velké nevládní zemědělské organizace se však od tohoto protestu distancovaly.

Očekává se, že do Prahy dorazí mezi 600 až 1000 traktorů a další zemědělské techniky. Farmáři plánují předat dopis ministrovi a poté se přesunout k odstavným plochám na nábřežích Edvarda Beneše a Kapitána Jaroše. Následně se očekává demonstrace na Malostranském náměstí a tisková konference organizátorů protestu.

Témata: Petr Fiala (ODS) protest zemědělců v Praze (19.2.2024) zemědělci Praha