Fiala reaguje na aktuální dění v Izraeli. Navrhl přesun ambasády do Jeruzaléma

Petr Fiala

Autor: Jan Hrabě

9. října 2023 19:51

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s aktuálním děním mezi Izraelem a hnutím Hamás opět podpořil ideu přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Diplomatické zastoupení momentálně sídlí v Tel Avivu. 

Fiala zdůraznil, že přesun ambasády do Jeruzaléma podporuje dlouhodobě. "Jsem přesvědčen, že v současné době by to byl žádoucí krok," napsal na sociální síti X s tím, že o konkrétním postupu chce jednat s koaličními partnery.

Premiér zároveň uvítal rozhodnutí Evropské unie, která chce prověřit toky evropských peněz poskytovaných na palestinská území. "Je to krok, který jsem podporoval už v minulosti," konstatoval.

Velvyslanectví České republiky v Izraeli aktuálně sídlí v Tel Avivu, pobočku má však i v Jeruzalémě. Designovanou velvyslankyní je od letošního září Veronika Kuchyňová Šmigolová, která nahradila exministra Martina Stropnického.

Fiala už v sobotu odsoudil teroristické útoky na Izrael. "Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem," uvedl na síti X.

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že po sobotním útoku znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou. Zároveň zahájila rozsáhlý útok na centra Hamásu v Pásmu Gazy. Ministr obrany Yoav Gallant další fázi protiútoku potvrdil a uvedl, že vydal rozkaz k "úplnému obléhání Gazy". 

Témata: Petr Fiala (ODS) diplomacie Izrael