Extrémní počasí udeří v Česku! Bouře, kroupy a silné lijáky, varují meteorologové

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Jan Novák

26. května 2024 13:15

Meteorologové znovu varují před nadcházejícími bouřemi, které mají v neděli udeřit na území Česka. Některé z nich mohou být místy intenzivní a provázené kroupami, silnými větry a přívalovými srážkami. Zvláště na západě a jihozápadě Čech hrozí rychlé zvedání hladin řek. Výstraha platí až do nedělní 20. hodiny.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí od 11 do 20 hodin a zahrnuje všechny kraje České republiky. Meteorologové varují, že v průběhu neděle 26. května se místy očekávají bouřky, které mohou být výjimečně silné.

"Ojediněle se v bouřkách mohou vyskytnout menší kroupy většinou do 2 cm a nárazy větru kolem 65 km/h. Bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami, v nich může spadnout kolem 25 mm za krátký čas, výjimečně i více," dodává ČHMÚ.

"Vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech budou zejména menší toky rychle reagovat i na méně vydatné srážky vzestupy hladin. V dalších dnech může být kolísání hladin výraznější, doporučujeme sledovat aktuální situaci," radí meteorologové.

Vzhledem k nepříznivému počasí meteorologové radí řidičům, aby během bouřky snížili rychlost a jezdili opatrně. Je důležité mít na paměti bezpečnost, zejména vzhledem k možnému nebezpečí zásahu bleskem. Rovněž je potřeba dávat pozor na větrem poškozené stromy a popadané větve, které mohou představovat hrozbu.

Foukat by měl podle Meteopressu slabý až mírný jihovýchodní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.

Témata: Počasí Bouřky