Důchody v roce 2025: Budou vyšší, jenže o kolik? Nejspíš už je rozhodnuto!

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Autor: Jan Hrabě

9. července 2024 20:24

Zřejmě už zítra se penzisté dozvědí, o kolik se jim v lednu 2025 zvýší důchody. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž avizuje tiskový brífink k valorizaci důchodů. Už na jaře se přitom objevily odhady ohledně procentuální výše navýšení penzí. 

Brífink k valorizaci důchodů od ledna 2025 má proběhnout ve středu odpoledne za účasti ministra Marina Jurečky (KDU-ČSL) a ředitele odboru sociálního pojištění Tomáše Machance, informovalo ministerstvo v avízu. 

Podle dřívějších odhadů ministerstva z letošního jara by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. Úřad ale zdůrazňoval, že jde jen o prozatímní odhady.

"2,1 % aktuálně odhadujeme jako minimální a ze zákona vyplývající zvýšení důchodu, a to na základě růstu cen měřeného změnou indexu životních nákladů domácností důchodů mezi červencem 2023 a červnem 2024. Ten vzrostl právě na hodnotu 2,1 %," řekl mluvčí Jakub Augusta v dubnu serveru TN.cz. 

Penze se naposledy zvyšovaly k 1. lednu 2024. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců.

V Česku se důchody vyplácejí v pravidelných měsíčních lhůtách, přičemž výplatními termíny jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. Klienti zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem dostávají peníze 15. den v měsíci. 

Témata: důchody důchodci Ministerstvo práce a soc. věcí