Důchody v roce 2024: Jurečka oznámil, o kolik si penzisté od ledna polepší

Marian Jurečka

Autor: Pavel Krejčí

5. září 2023 11:19

Důchody příští rok porostou o 360 korun. Průměrný důchod tak bude příští rok činit 20 693 korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že se od ledna zvednou starobní, invalidní i pozůstalostní důchody.

Podle Jurečky se většina důchodů v současné době pohybuje mezi 18 a 23 tisíc korunami. Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí činil 19 461 korun a od června se kvůli inflaci zvýšil o 760 korun.

Jurečka upozornil, že zvýšení se týká základní výměry, dotkne se tedy všech lidí, kteří čerpají jakýkoliv důchod včetně vdovských a sirotčích. "Částka se týká všech příjemců důchodů v České republice," podotkl.

Dodal, že v lednu poroste solidární základní díl důchodů, zásluhová složka ale neporoste. Všichni příjemci jakýchkoliv penzí tak dostanou od příštího roku přidáno stejně. 

Důchody se skládají z pevné složky a složky zásluhové, která reflektuje počet odpracovaných let a výši příspěvků do systému skrze předchozí výdělek. V lednovém termínu se pravidelně valorizují od roku 2002. 

Od října ale vstoupí v platnost důchodová novela, která valorizace zpomaluje. V rámci úsporného balíčku ji schválila vláda a podepsal prezident Petr Pavel. Zřejmě ji ale bude posuzovat i Ústavní soud, neboť se na něj hodlá obrátit hnutí ANO.

Témata: důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)