Důchody se mění: Předčasné penze mají nová pravidla, upravují se valorizace

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Autor: Jan Hrabě

1. října 2023 11:13

Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná platit diskutovaná novela zákona o důchodovém pojištění, kterou parlamentní komory schválily v průběhu letních prázdnin. 

Co se týká schválených změn v důchodech, podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí zůstávají pravidelné valorizace, ty mimořádné nahradí dočasný příspěvek. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má zmenšit rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími seniory. "Chci zdůraznit, že nadále budeme v době extrémní inflace důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady," řekl v květnu. 

Příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen, zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen. Zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. "Důchody budou stále navyšovány v řádném termínu od prvního ledna. Na tom se nic nemění. Toto navýšení bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu," vysvětlil ministr.

Počítá se také se změnami v podmínkých předčasných důchodů. Nově má být možné do něj odejít nejprve tři roky před dosažením důchodového věku, a to pod podmínkou získání doby pojištění 40 let. Zvýšit se má také intenzita krácení procentní výměry.

Vláda si původně přála, aby novela platila už od září, jenže prezident Petr Pavel měl ke změnám své výhrady a předpis podepsal až 1. září, čímž posunul platnost změn. Opoziční hnutí ANO se navíc hodlá kvůli způsobu schvalování novely obrátit na Ústavní soud. 

Témata: důchody důchodci