Červenec, který v minulém týdnu začal, bude okamžikem druhá fáze letošní velké důchodové změny. Už jednou se v uplynulých měsících upravovaly výplatní termíny důchodů. Tentokrát se změní klientům žijícím v zařízeních sociálních služeb. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Červencová změna se dotkne více než 21 tisíc klientů, jimž úřad posílá důchod prostřednictvím zařízení sociálních služeb. Bude tak dokončena optimalizace systému výplat a přesun výplatních termínů do první poloviny měsíce. Změna nebude mít negativní dopad na výši vypláceného důchodu, zdůraznil úřad.
Od příštího kalendářního měsíce se výplatní termín důchodů klientům v zařízeních sociálních služeb změní z původního 15. dne na 12. den v měsíci. Změna se týká 21 190 výplat.
"Výplatní termín se tak posune na dřívější datum, změna se nijak nedotkne způsobu vyplácení důchodu ani nebude mít žádný vliv na výši důchodů. Ty v novém výplatním termínu poprvé přijdou ve stejné výši ke dni 12. července 2025 a poté budou připisovány na účet ZSS vždy k 12. dni v měsíci," vysvětlila správa.
V průběhu června měl přijít klientům, jichž se změna týká, informativní dopis. Úřad se zároveň chystal vyrozumět i jednotlivá zařízení o přesunu výplatního termínu na dřívější datum. "Uvedená změna se netýká klientů, kteří sice žijí v ZSS, avšak nemají výplatu zprostředkovanou ZSS," dodala správa.

Exministr Vojtěch se těší na miminko! Rodina se rozroste

Britové nezapomenou! Karel III. si připomněl 20 let od teroru v Londýně