Důchodová kalkulačka do ledna 2025: Jak zjistíte současnou výši důchodu?

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Autor: Jan Hrabě

11. července 2024 13:10

Každý důchod v Česku se od ledna 2025 zvýší alespoň o nižší stovky korun, ve středu to potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Na začátku příštího roku totiž proběhne řádná valorizace. Do prosince se ale budou penze vyplácet v současné výši. Pokud potřebujete zjistit, jaká by teď byla, máme ten ideální nástroj. 

Na webu EuroZprávy.cz totiž najdete důchodovou kalkulačku pro výpočet starobního důchodu, jejíž parametry odpovídají roku 2024. Stačí, abyste znali výši vaší hrubé měsíční mzdy, datum vzniku pojištění, datum narození a počet vychovaných dětí (platí pouze pro jednoho z rodičů). Další podobný nástroj vám zase pomůže určit datum odchodu do důchodu

Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné valorizaci činit 21 078 Kč, prozradil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu. Ministerstvo o zvýšení důchodů informovalo v tiskové zprávě. 

Úřad zdůraznil, že kromě starobních se zvyšují i invalidní a pozůstalostní důchody. Jurečka upřesnil, že všem penzistům se o 290 korun zvýší solidární část penze, a to za souběžného navýšení zásluhového dílu o čtyři desetiny procenta. 

Ministerstvo připomnělo, že zvýšení důchodů se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem spotřebitelských cen a životními náklady domácností důchodců. Z těchto dvou údajů je rozhodující ten, který je za dané období vyšší. Do výše pravidelné každoroční lednové valorizace promlouvá také růst reálných mezd.

Penze se naposledy zvyšovaly k 1. lednu 2024. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců.

V Česku se důchody vyplácejí v pravidelných měsíčních lhůtách, přičemž výplatními termíny jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. Klienti zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem dostávají peníze 15. den v měsíci. 

Témata: důchody důchodci