Drsné praktiky ruských úřadů: Chcete tělo Navalného? Tohle jsou naše podmínky, řekly matce!

Alexej Navalnyj

Autor: Libor Frýdl

23. února 2024 21:24

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

"Vyšetřovatel před hodinou zavolal Alexejově matce a dal jí ultimátum. Buď v průběhu tří hodin souhlasí s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení, nebo bude Alexej pohřben ve vězení," napsala Jarmyšová na sociální síti X.

Navalného matka odmítla jednat s vyšetřovateli, protože podle ní nemají pravomoc rozhodovat o tom, jak a kde má být její syn pochován. Požaduje, aby byl dodržen zákon, který stanovuje, že vyšetřovatelé musí tělo vydat během osmačtyřiceti hodin od určení příčin smrti.

Podle lékařských dokumentů, které podepsala, tento časový limit uplyne v sobotu. Navalná trvá na tom, aby jí úřady umožnily uspořádat pohřební obřad v souladu se zvyklostmi.

Ve čtvrtek uvedla Navalného matka, že jí konečně ukázali synovo tělo. Úřady však podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožují jí, že pokud nebude souhlasit, může se s Navalného tělem něco přihodit.

Vyšetřovací výbor Ruské federace (Sledkem) ale trvá na tom, aby se pohřeb opozičního politika Alexeje Navalného konal "výhradně v kruhu rodiny". Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval ředitel Navalným založené nadace Fond boje proti korupci (FBK) Ivan Ždanov.

Ždanov upřesnil, že úřady nabídly Navalného matce Ludmile možnost, že "pokud splní určité podmínky vyšetřovatelů", mohou Navalného tělo dopravit leteckým speciálem do Moskvy.

Podle Ždanova jsou všechny tyto podmínky zaměřeny na zabránění masové účasti lidí na pohřbu Navalného.

Po jednání úřadů s Navalného matkou došlo nejprve k dohodě o pohřbení politika na Chovanském hřbitově v metropolitní oblasti Moskvy.

Avšak vyšetřovatelé následně - po konzultacích s Moskvou - odmítli schválit obřadní síně a chrám jako místo pro pohřební mši a navrhli Navalného matce, aby "uspořádala pohřeb ve výlučně rodinném kruhu".

Ludmila Navalná s tímto návrhem nesouhlasila. Vyšetřovatel jménem Voropajev následně upozornil, že čas hraje proti ní, protože "mrtvoly se rozkládají," doplnil Ždanov v rozhovoru s exilovým ruským novinářem Alexandrem Pľuščevem. 

Témata: Alexej Navalnyj