Deštivé a bouřlivé počasí. Česko zažívá po vlně veder zase něco jiného

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

28. srpna 2023 12:50

V Čechách bude během dalšího průběhu pondělí sílit déšť, na Moravu a do Slezska dorazí srážky večer a v noci na zítra v rámci bouřek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje v aktualizovaných výstrahách také před zvýšením hladin vodních toků.

Meteorologové očekávají od odpoledních hodin místy velmi vydatný déšť v centrální části Čech. Spadne kolem 40 milimetrů za šest, respektive kolem 60 milimetrů za 24 hodin. "Nejvyšší intenzita srážek je předpokládána v pozdějších večerních a nočních hodinách. K ránu očekáváme slábnutí srážek," uvedl ČHMÚ na sociální síti X.

Na Moravě a ve Slezsku se od pondělního večera mohou vyskytovat od jihu silné, především ve Zlínském a Olomouckém kraji dokonce velmi silné bouřky. Provázet je bude krátkodobý intenzivní déšť, může spadnout kolem 50 milimetrů srážek. "Ve druhé polovině noci bude bouřková aktivita slábnout," konstatovali meteorologové. 

Vzhledem k vyššímu nasycení půdy po předchozích srážkách hrozí zvýšení hladin vodních toků v Jeseníkách, Beskydech, Bílých Karpatech či jižních a středních Čechách. 

"I v jiných oblastech, kde je po lokálních srážkách z předchozích dní vysoké nasycení půdy, může docházet i při menší intenzitě deště k rychlému odtoku vody z povrchu s možností zatopení níže položených míst," dodali odborníci. 

Témata: Počasí Bouřky Déšť ČHMÚ