Sledovali jsme ŽIVĚ: Den poté. Střelba na FF UK má 14 obětí, uvedla policie. Útočník spáchal sebevraždu

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Autor: Pavel Krejčí

22. prosince 2023 8:15 | Aktualizováno: 22. prosince 2023 18:00

Česko se probudilo do dne po nejhorší střelbě v historii země, při které ve čtvrtek odpoledne zemřelo 13 lidí a také pachatel. Policisté byli v pátek ráno stále v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je velmi pravděpodobné, že útočník vraždil také minulý týden v Klánovickém lese. 

17:33 - Hasiči se v sobotu připojí ke státnímu smutku

Hasiči oznámili, že se připojí k zítřejšímu státnímu smutku, který vyhlásila vláda. "Vlajky budou staženy do poloviny žerdi a ve 12 hodin vyjedeme s technikou před stanice, kde nastoupení hasiči uctí minutou ticha oběti této bezprecedentní události," uvedl Hasičský záchranný sbor ČR na síti X.

16:57 - Vzkaz britského krále Karla III. 

Britský král Karel III. poslal v souvislosti se čtvrteční tragickou střelbou prezidentovi Petru Pavlovi osobní vzkaz, jehož znění zveřejnil britský velvyslanec v České republice Matt Field na sociální síti X. 

16:14 - U střelce se našla zbraň z vraždy v Klánovicích

Policie zveřejnila nové poznatky k případu dvojnásobné vraždy v Klánovicích. "Balistická expertiza prokázala shodu zbraně, která byla použita v Klánovickém lese, se zbraní, která byla nalezena v domě, kde bydlel střelec z univerzity," sdělila policie na síti X. 

15:22 - Útok na FF UK nepřežila pracovnice Lidových novin

Lidové noviny na základě ověřené informace od rodiny a se svolením pozůstalých během pátečního odpoledne informovaly, že jednou z obětí střelby na Filozofické fakultě UK je korektorka novin a studentka prvního ročníku češtiny v komunikaci neslyšících Lucie Špindlerová.

15:14 - Pražský hrad stáhl vlajky na půl žerdi

Kancelář prezidenta republiky informovala, že od pátečního odpoledne budou vlajky na Pražském hradě staženy na půl žerdi. "Hradní stráž ruší v souvislosti se včerejšími událostmi hudební doprovod při střídání stráží i další plánovaná vánoční hudební vystoupení," napsala KPR na síti X. 

15:05 - Preventivní opatření do 1. ledna

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že preventivní bezpečnostní opatření v Česku potrvají minimálně do 1. ledna. Policie ráno sdělila, že přijala opatření ve vztahu k měkkým cílům a školám. "Nemáme informace o žádné konkrétní hrozbě a skutečně se jedná o prevenci - signál, že jsme tu a jsme připraveni. Vidět můžete i policisty s dlouhými zbraněmi," dodala. 

14:43 - Lidé se chtěli inspirovat, čtyři takové policie zadržela

Policie prověřuje po celé zemi celkem osm událostí, kdy někdo vyhrožoval napodobením činu střelce z Filozofické fakulty, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek na tiskové konferenci s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ve čtyřech případech byly stanoveny a zajištěny podezřelé osoby. 

14:25 - Nejotřesnější zážitek v životě policejního prezidenta 

"Co jsem viděl včera, byl nejotřesnější zážitek v životě," komentoval policejní prezident Martin Vondrášek tragickou čtvrteční střelbu v budově Filozofické fakulty UK, kterou nepřežilo 14 lidí. Vondrášek zdůraznil, že už toho zažil hodně, včetně výbuchu ve Vrběticích. 

14:04 - Rakušan potvrdil 14 obětí tragické střelby na FF UK

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na odpolední tiskové konferenci potvrdil, že tragická čtvrteční střelba v budově Filozofické fakulty UK má 14 obětí. Třináct lidí přišlo o život na místě činu, jedna osoba zemřela v nemocnici. 

13:59 - Chtěl se inspirovat, policie muže zadržela

Policisté zveřejnili video ze zadržení muže, který jim volal ve čtvrtek o půl jedenácté večer, že se inspiroval střelcem, chce si pořídit zbraň a také zabíjet. Ztotožněn byl během několika hodin. "Úkony stále probíhají, zatím kvalifikováno jako šíření poplašné zprávy," uvedla policie. 

13:41 - Věci zanechané v budově bude vydávat škola

Policie poprosila o rozšíření informace ohledně věcí, které zůstaly v budově FF UK. "Věci zanechané v budově filosofické fakulty bude majitelům vydávat sama univerzita, nikoliv my. Prosím, obraťte se tedy přímo na sekretariát filosofické fakulty," uvedla policie. 

13:03 - Video z policejního zásahu v budově FF UK

Policie zveřejnila odkaz na video ze zásahu, které na páteční tiskové konferenci pustila novinářům. "Krom jiného zachycuje naší klíčovou činnost v budově - poskytování první pomoci zraněným," uvedli policisté. 

12:50 - Trestní řízení pro mnohonásobnou vraždu

Trestní řízení pod dozorem pražského městského státního zastupitelství je vedeno pro trestný čin mnohonásobné vraždy. Pražská policie přizvala experty z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě, aby jim pomohli se zjištěním motivu pachatele. 

12:25 - Střelec přijel hromadnou dopravou

Policisté uvedli, že střelec přijel do Prahy po vraždě otce v Hostouni na Kladensku hromadnou dopravou. Byl legálním držitelem osmi střelných zbraní. Policisté zatím nechtějí specifikovat, kolik jich měl v době činu u sebe. Policejní prezident Martin Vondrášek už ve čtvrtek řekl, že pachatel měl obrovský arzenál zbraní a střeliva. 

11:54 - Střelec byl mezi podezřelými z klánovické vraždy

Pražští kriminalisté se domnívají, že jim chybělo pár dní, aby předešli tragické události v budově FF UK. Podle Aleše Stracha byl totiž střelec ze školního objektu v okruhu podezřelých v případu dvojnásobné vraždy v Klánovicích, ke které došlo minulý týden v pátek. 

11:37 - Pachatel střílel i na lidi venku, tři zranil 

Matějček zdůraznil, že zásah probíhal nejen v budově, ale také v jejím bezprostředním okolí. Pachatel totiž z římsy objektu střílel i na kolemjdoucí, tři lidé takto utrpěli zranění. Zasaženo bylo také civilní a policejní vozidlo. 

11:26 - Útočník spáchal sebevraždu, potvrdila policie

Policisté na tiskové konferenci potvrdili, že útočník spáchal sebevraždu poté, co upustil dlouhou střelnou zbraň s optikou a zbyla mu brokovnice. Tou se zřejmě zastřelil, uvedl ředitel pražského krajského policejního ředitelství Petr Matějček. 

11:14 - Policie ukázala novinářům video ze zásahu

Pražská policie na dopolední tiskové konferenci k tragické střelbě v budově FF UK ukázala novinářům video ze zásahu proti střelci, který ve čtvrtek odpoledne zastřelil 13 lidí. Velitel zasahujících jednotek popsal, jak policisté postupovali objektem nahoru až na římsu, kde se nacházel útočník. "Pachatel ucítil, že se kolem něj utahuje smyčka, a spáchal sebevraždu," uvedl velitel. 

11:03 - Vyjádření ombudsmana Křečka

Ombudsman Stanislav Křeček v tiskové zprávě ke čtvrteční tragické střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy uvedl, že oběti trestných činů mají nárok na peněžitou pomoc. Určená je na léčbu fyzických i duševních následků tragédie. Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým.

10:55 - Střelba na FF UK má 13 obětí, oznámil Rakušan

Známe identitu všech 14 mrtvých, jedná se o 13 obětí a útočníka, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle zpravodajské stanice ČT24. Mezi oběťmi není žádný cizinec. Podle Rakušana je vyšetřovací verze, podle které útočník vraždil také v Klánovickém lese, maximálně pravděpodobná. 

10:45 - BIS spolupracuje s policií, poskytuje součinnost

Bezpečnostní informační služba uvedla, že je v úzkém kontaktu s policií i nejvyššími představiteli státu a poskytuje součinnost, ačkoliv kriminální činy nepatří do její působnosti. Občany vyzvala, aby nešířili spekulace a nepodložené informace z nerelevantních zdrojů a podporovali profesionální a obětavou práci policie a dalších bezpečnostních složek.

10:24 - Většina zraněných je ve stabilizovaném stavu

Většina zraněných po střelbě v budově Filozofické fakulty je ve stabilizovaném stavu, nejméně jedna osoba je v kritickém stavu, informovala zpravodajská stanice ČT24. Nemocnice propouštějí lidi, kteří nebyli postřeleni. 

10:18 - Fiala vyzval českou společnost k ohleduplnosti

Petr Fiala (ODS) zveřejnil další vyjádření k včerejší tragédii v budově FF UK, v němž vyzval k ohleduplnému a citlivému přístupu. Lidé by se podle něj měli zdržet rychlých soudů a nešířit neověřené informace. "Včerejší brutální útok zasáhl celou naši společnost, prožíváme bolestivé a smutné období, v našich myšlenkách jsme s těmi, které včerejší tragédie přímo zasáhla. S touto situací se musíme vyrovnat společně. Držme prosím v těchto těžkých chvílích při sobě," napsal premiér.

10:03 - Mezi oběťmi je ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se svolením rodiny informoval, že jednou z obětí včerejšího útoku je ředitelka ústavu Lenka Hlávková. "Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým, v první řadě rodině," uvedla instituce.

9:50 - Seznam informačních a krizových linek

Ministerstvo vnitro zveřejnilo seznam telefonních informačních a krizových linek, na které se lidé mohou obracet v souvislosti s včerejší tragickou událostí.

9:41 - Policisté jsou stále i ve středočeské Hostouni

Policie je stále přítomna také v domě v Hostouni na Kladensku, kde střelec před útokem v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zabil svého otce. Okolí domu je zapáskované, policisté jsou uvnitř. Místní o událostech včerejšího dne nechtějí mluvit. 

9:27 - Rakušan: Identifikováno už je 13 obětí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) aktualizoval ranní informaci od policie, podle vicepremiéra zbývá identifikovat poslední oběť. "V této chvíli mohu veřejnosti říci, že 13 ze 14 celkových obětí toho šíleného masakru už je v této chvíli identifikováno," sdělil ve vysílání Radiožurnálu. 

9:12 - Mezi zraněnými jsou cizinci z Nizozemska a SAE

Čtvrteční střelba v budově FF UK si kromě 14 obětí vyžádala také 25 zraněných osob. Jsou mezi nimi také tři cizinci, uvedlo ministerstvo vnitra na sociální síti X. Jde o jednoho občana Nizozemska a dva občany Spojených arabských emirátů.

9:04 - Policie: Jsme připraveni reagovat

Policie na síti X sdělila, že od čtvrtka eviduje několik konkrétních případů lidí, které měl hrůzný čin inspirovat a chtějí jej následovat. "Okamžitě reagujeme, pokud něco takového ve svém okolí zaregistrujete, volejte 158," vyzvala občany. 

8:58 - Bohoslužba za oběti v katedrále svatého Víta

V sobotu 23. prosince od 11 hodin proběhne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě bohoslužba za oběti a jejich rodiny, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a poděkoval pražskému arcibiskupství za rychlou noční dohodu pro jednán vlády. Mši odslouží pražský arcibiskup Jan Graubner.

8:26 - Policisté i s dlouhými zbraněmi hlídají měkké cíle

V Česku byla přijata celorepubliková preventivní bezpečností opatření ve vztahu k měkkým cílům a školám, informovala policie. "Nemáme informace o žádné konkrétní hrozbě a skutečně se jedná o prevenci - signál, že jsme tu a jsme připraveni. Vidět můžete i policisty s dlouhými zbraněmi, nyní aktuálně kontaktujeme provozovatele vytipovaných zařízení (tzn. měkkých cílů) a seznamujeme je s tímto opatřením," dodala. 

8:15 - Policie již ztotožnila většinu obětí hrůzného činu

Policie ráno na síti X uvedla, že ztotožnila většinu obětí čtvrteční střelby v budově FF UK. "V současnosti stále pokračujeme na místě střelby. Aktuálně máme ztotožněno 11 zemřelých a na potvrzení dalších totožností pracujeme. Ukončení prvotních úkonů na místě předpokládáme v dopoledních hodinách," sdělila. 

Témata: střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Policie ČR Praha