Dánsko v šoku: Útočník napadl premiérku přímo na ulici!

Mette Frederiksenová

Autor: Libor Frýdl

8. června 2024 14:03

V pátek v centru Kodaně zaútočil muž na dánskou premiérku Mette Frederiksenovou a udeřil ji, uvedla dánská tisková agentura Ritzau s odkazem na policejní zdroje a premiérčin úřad. Informaci přinesla agentura Reuters.

Premiérka byla v šoku a utrpěla menší poranění v oblasti šíje. Útočníka, který jednal sám, policie okamžitě po incidentu zadržela, oznámila agentura Ritzau.

Podle očitých svědků premiérka neměla viditelné zranění po fyzickém útoku na kodaňském náměstí Kultorvet, napsala agentura Reuters.

Útok potvrdila také kodaňská policie a dánská tajná služba, avšak bez dalších podrobností.

Dánský ministr životního prostředí Magnus Heunicke napsal na platformě X, že "Mette je přirozeně útokem šokována. Všichni, kteří ji známe, jsme otřeseni."

Předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová útok na premiérku odsoudili a označili ho za "děsivý," informovala agentura AFP.

Michel na platformě X uvedl, že je "pobouřený" a odsoudil "tento zbabělý agresivní čin." Metsolová dodala, že "násilí v politice nemá místo."

Mette Frederiksenová je dánská politička, která zastává funkci premiérky od června 2019 a je také lídryní tamní sociálně demokratické strany od června 2015. 

Frederiksenová následně ohlásila, že ruší svůj sobotní program, informoval její úřad. Muž, který na ni v pátek zaútočil, se v sobotu postaví před soud. Ten rozhodne, zda devětatřicetiletý podezřelý zůstane ve vazbě, informovala policie. Uvedla to agentura Reuters.

Témata: Mette Frederiksenová dánsko