Vládní konsolidační balíček se mimo jiné dotýká i okruhu bydlení. Počínaje dnešním dnem tak například roste daň z nemovitostí, zavádí se inflační koeficient a klesá příspěvek na stavební spoření.
Zvýšení daně z nemovitých věcí
Od 1. 1. 2024 dojde k průměrnému zvýšení sazeb daně z nemovitých věcí o 80 %, což pozitivně ovlivní výběr této daně a přinese příjem ve výši 10 mld. Kč. Nově se toto zvýšení bude týkat všech místností určených k podnikání v oblasti ubytování, bez ohledu na to, zda se jedná o bytové nebo nebytové prostory. V rámci tohoto opatření dojde také ke zvýšení částky za zvýšení z 2 Kč na 3,50 Kč za 1 m2. Tato nová úprava se projeví i v navýšení minimální celkové daně za spoluvlastnický podíl, která bude činit 90 Kč. Současně dojde k posunu hranice pro vyměření daně na 50 Kč.
Daňové zatížení nemovitostí v České republice bylo dlouhodobě minimální, což bylo ještě podtrženo zrušením daně z nabytí nemovitých věcí v roce 2020. Výnos z běžné daně z nemovitých věcí v ČR za rok 2020 tvořil pouze 0,6 % z celkového daňového výnosu, čímž se Česká republika řadila na 24. místo mezi zeměmi EU. Oproti tomu podíl na HDP byl pouze 0,2 %, čímž byla Česká republika opět na 24. místě mezi zeměmi EU a na 36. místě ze 37 zemí OECD s průměrnou hodnotou 1,8 % HDP.
Zavedení inflačního koeficientu
Nově od 1. 1. 2024 přichází inflační koeficient, který bude aplikován na výslednou daň z pozemků, staveb a jednotek. U zemědělských pozemků bude inflační koeficient vždy 1, protože inflace je již zohledněna při stanovení základu daně. Ministerstvo financí bude stanovovat změny inflačního koeficientu formou sdělení zveřejněného ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. 6. kalendářního roku předcházejícího zdaňovacímu období. Inflační koeficient může meziročně vzrůst o maximálně 20 %. Na zdaňovací období roku 2024 je inflační koeficient stanoven na 1.
Zdanění garáží a budov pro rodinnou rekreaci na základě zápisu v katastru
Od 1. 1. 2024 se mění podmínky pro garáže a domy sloužící k rodinné rekreaci, kdy se zdaňování bude odvozovat od zápisu v katastru nemovitostí, bez ohledu na skutečné využití. To znamená, že i domy sloužící k rodinné rekreaci, které nejsou zapsány v katastru nemovitostí, budou zdaňovány jako ostatní zdanitelné stavby. Tato úprava nevyžaduje podávání daňových přiznání.
Rozšíření okruhu případů, kdy poplatníkem daně z nemovitých věcí bude uživatel nemovitosti
Od 1. 1. 2024 bude uživatel nemovitosti poplatníkem daně z nemovitých věcí i v situacích, kdy není znám vlastník zdanitelné budovy nebo jednotky, nebo pokud hospodaří s nemovitostí podle zákona Státní pozemkový úřad nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Nová sazba daně z nemovitých věcí pro nevyužitelné pozemky
Pozemky kategorie "ostatní plocha", jako jsou neplodné půdy, zamokřené plochy, meze, stráně nebo zeleně, budou od 1. 1. 2024 zařazeny do skupiny "nevyužitelných ostatních ploch". Sazba daně pro tyto pozemky bude 0,08 Kč za m2, což představuje snížení zdanění v porovnání se současným stavem. Obce budou mít možnost osvobodit tyto pozemky od daně všeobecně závaznou vyhláškou. Poplatník nemusí kvůli této změně podávat daňová přiznání.
Změny v osvobození pozemků od daně z nemovitých věcí
Od 1. 1. 2024 bude osvobození od daně z nemovitých věcí platit i pro pozemky zatížené právem stavby ve prospěch obce, na jejímž území se nacházejí. Současně se rozšiřuje osvobození pro pozemky tvořící funkční celek se zdanitelnou stavbou nebo jednotkou, které slouží veřejně prospěšným právnickým osobám nebo zařízením. Naopak se zruší osvobození pro pozemky a stavby, které slouží k nakládání s odpady, například skládky.
Zpřesnění stanovení základu daně u bytových jednotek
Od 1. 1. 2024 bude podlahová plocha bytové jednotky určena podle údaje evidovaného v katastru nemovitostí. V případě, že tato informace v katastru chybí, bude se vycházet z prohlášení vlastníka nebo ze skutečného stavu.
Zrušení zvýhodnění u zaměstnaneckých bytů a rodinných domů
Současný systém zvýhodnění zaměstnaneckých bytů a rodinných domů při nepeněžitém plnění od zaměstnavatele bude od 1. 1. 2024 zrušen. Dosavadní výjimka, která nezdaňuje zaměstnance za částku, která odpovídá ceně podle zákona o oceňování majetku nebo ceně účtované jiným osobám (s výjimkou jednotek nezahrnujících nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, byty a rodinné domy, ve kterých měl zaměstnanec bydliště po dobu 2 let bezprostředně před jejich koupí), bude odstraněna. Přechodné ustanovení zajistí, že tato změna nebude mít dopad na zaměstnance, kteří v daných bytových jednotkách, bytech nebo rodinných domech měli bydliště před účinností tohoto zákona.
Snížení příspěvku na stavební spoření u stávajících a nových smluv
Od 1. 1. 2024 bude omezena státní podpora stavebního spoření na maximální částku 1 000 Kč ročně pro jak nové, tak stávající smlouvy. V 90. letech minulého století bylo stavební spoření zavedeno v době, kdy ještě nefungoval hypoteční trh, a představovalo jednu z mála dostupných možností, jak si lidé mohli spořit na bydlení. V nedávné době však tato forma spoření ztratila svou původní relevanci. Kromě toho lidé často používají naspořené peníze na jiné účely než na vlastní bydlení. Úvěry poskytované z prostředků stavebního spoření budou zaměřeny především na projekty podporující udržitelné bydlení, efektivní nakládání s přírodními zdroji a využívání obnovitelných zdrojů, jako jsou zateplení budov, účinná sběrnic a využívání dešťové a odpadní vody, nebo pořízení a instalace dobíjecích stanic pro elektromobily.
PRVNÍ SLOVA Lucie Vondráčkové o velkém návratu: Řekla, pro koho bude tančit!
Světová hvězda na Colours of Ostrava! Kdo zahraje na festivalu?