Dálniční známka na rok 2024: Poslední dny prodeje za nižší cenu. Kupka varuje

Dálnice, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

23. února 2024 10:40

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Kupka zveřejnil seznam inkriminovaných webů na sociální síti X. "Na internetu se objevují webové stránky, které nabízejí dálniční známky za vyšší cenu, než za kterou se prodávají v oficiálním prodeji. Chtěl bych proto všechny řidiče upozornit, aby neplatili zbytečně více, než musejí, a kupovali viněty pouze přes oficiální prodejní kanály," napsal k tomu.

Ministr apeloval, aby lidé všechny druhy známek kupovali na webu edalnice.cz či na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. Aktuálně stojí roční kupon 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun. Od března se zvyšuje cena roční známky na 2300 korun, další dva tarify nepatrně zlevní. Nově bude zavedena jednodenní známka za 200 korun. 

Ke stejnému datu, tedy 1. března 2024, dojde k napojení systému na Registr silničních vozidel. Například v případě změny státní poznávací značky vozidla registrovaného v Česku nebude nutné podávat avízo o změně SPZ, pokud bude v registru dostupná informace o původní i nové značce. Změna bude totiž provedena automaticky. 

Od března budou také zavedeny ekologické ceny. Eko cena 25 % se bude týkat vozidel s pohonem Plug-in hybrid a hodnotou emisí CO2 maximálně 50 g na kilometr. Eko cena 50 % je určena vozidlům, které pohání zemní plyn či biometan v kombinaci s jiným palivem. 

Témata: dálniční známky Martin Kupka (ODS) Ministerstvo dopravy Dálnice