Co bude s důchody? Poslanci napoprvé podpořili vládní reformu!

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto.

Autor: Jan Hrabě

30. května 2024 13:12 | Aktualizováno: 30. května 2024 18:41

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek navzdory opoziční kritice podpořila vládní důchodovou reformu, která počítá například se zvyšováním věku odchodu do důchodu. Předloha nyní zamíří k posouzení do sněmovního sociálního výboru.

Opoziční hnutí ANO a SPD prosazovala zamítnutí reformy hned v prvním čtení či její přepracování. Pro bylo vždy jen 81 zákonodárců. První debata o předloze trvala tři jednací dny, respektive 32 hodin čistého času.  

Sněmovna dnes dopoledne stanovila pevný čas hlasování na čtvrteční 18. hodinu. Návrh na stanovení pevného času podal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který zároveň označil dosavadní sněmovní diskuzi za kultivovanou. "Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili," vysvětlil. 

Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládní koalice vymezili. V době, kdy došlo k rozhodnutí, chtělo v diskuzi vystoupit ještě 27 opozičních poslanců. 

Návrh reformy počítá se zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu nad současných 65 let, v závislosti na prodlužování délky života, a také se snižováním výpočtu nových důchodů, což je pro opoziční hnutí ANO a SPD nepřijatelné.

Reforma zahrnuje celkem deset opatření, včetně stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, možnosti dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí a omezení takzvaného výchovného.

Témata: Poslanecká sněmovna důchody důchodová reforma