Česko stíhá Rusa kvůli porušování sankcí. Došlo k němu po anexi Krymu

Policie ČR, ilustrační foto

Autor: Jan Hrabě

7. srpna 2023 12:30

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila v minulém týdnu trestní stíhání občana Ruské federace kvůli porušování mezinárodních sankcí. Rus se měl podílet na převodech peněz spojovaných se sankcionovanou osobou. 

"Dne 2. srpna 2023 bylo Národní centrálou proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování zahájeno trestní stíhání jedné fyzické osoby (státní příslušnosti Ruské federace) pro trestný čin 'porušení mezinárodních sankcí' dle § 410 trestního zákoníku," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Obviněný Rus se měl podle vyšetřovatelů v průběhu roku 2015 podílet na převodech peněz spojovaných se sankcionovanou osobou, která byla od téhož roku zařazena na unijní sankční seznam v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Tehdy šlo o sankce uvalené v souvislosti s mezinárodně neuznávanou anexí poloostrova Krym. 

Centrála uvedla, že sankcionovanou osobou je oligarcha spojovaný s ruskými vládními špičkami. Finanční prostředky byly následně použity i na českém území.

"V rámci trestního řízení byly provedeny nezbytné procesní úkony, včetně zajišťovacích úkonů. Takto byla také provedena policejním orgánem NCOZ jedna domovní prohlídka. Obviněný je stíhán na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací," dodal Ibehej. 

Témata: Národní centrála proti organizovanému zločinu Policie ČR protiruské sankce Rusko