Českem se šíří chřipková epidemie! Nemocných přibývá, potvrzují údaje

Ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí

5. února 2024 18:54

V České republice došlo od předchozího týdne k nárůstu pacientů s chřipkovými onemocněními o více než 50 procent. Celkově se u respiračních onemocnění zaznamenal nárůst o 11 procent. 

Dnes to uvedla Hygienická služba ČR na sociální síti X. Podle hygieniků byla na celostátní úrovni dosažena epidemická úroveň, přičemž epidemie podle hodnocení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začala minulý týden. 

V minulém týdnu bylo na 100 tisíc obyvatel hlášeno 1919 případů akutních infekcí dýchacích cest včetně chřipky a covidu-19.

Graf zveřejněný hygieniky ukazuje nejvyšší výskyt nemocí u dětí do pěti let, kde přesahuje incidence 5000 na 100 tisíc obyvatel, a u dětí ve věku od šesti do patnácti let, kde se pohybuje kolem 3000.

S příchodem jarních prázdnin začínajících tento týden se očekává mírnější šíření nemocí ve školkách a školách.

Od začátku letošního roku naopak pokračuje pokles počet lidí s pozitivním testem na covid-19, který byl zaevidován zdravotnickým personálem.

V pátém týdnu letošního roku přibylo osm případů na 100 tisíc obyvatel, což celkově činí necelých 600 osob. Tato cifra představuje pokles o zhruba čtvrtinu ve srovnání s předcházejícím týdnem.

V současné době je 61 pozitivně testovaných osob hospitalizováno, z toho osm na jednotkách intenzivní péče. 

Témata: chřipka nemoci