Češi jsou ve finále! Národní hokejový tým si v Praze zahraje o zlato!

Češi se probojovali do finále MS v hokeji Mimořádná zpráva 8

Autor: David Holub

25. května 2024 17:16 | Aktualizováno: 25. května 2024 19:58

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál. 

První třetina dala závdavek tomu, že se nebude rozhodně jednat o obyčejné semifinále. Vždyť Češi už po čtyřech vteřinách dostali možnost přesilovky, kterou ale nevyužili. Svou první přesilovku nevyužili ani Švédové, přesto to ale byli oni, kteří otevřeli skóre, když se po pěti minutách trefil Marcus Johansson.

Češi ale opět ukazovali neuvěřitelnou obětavost a schopnost bojovat pro tým a proto nikoho nemohlo překvapit, že tři minuty na to dokázali vyrovnat zásluhou Kubalíkovy dorážky. Jenže za pár chvil už z toho bylo zase vedení pro Švédy, když skóroval Pettersson s pomocí Krejčíkovy brusle. Ale ani toto vedení netrvalo dlouho. Po přihrávce zpoza branky skvěle bruslícího Nečase do předbrankového prostoru se k puku dostal Kämpf a ten se z ideální pozice nemýlil. 

Gólový ohňostroj pokračoval i ve druhé části hry, který odstartoval Ondřej Kaše poté, co se Čechům příhodně odrazil kotouč před švédskou branku od brusle rozhodčího. Tím začala osudná tříminutovka, během které se ještě trefili Nečas krátce po buly v útočném pásmu a Kubalík, který se tentokrát trefil po přečíslení.

Ještě před odchodem na druhou pauzu se Seveřanům podařilo duel ještě jakž takž dramatizovat, když Hájkovo vyloučení využil ve snížení na 3:5 Errikson Ek. Následně se o další branky snažil Hedman, ale ten ani při jednom ze svých dvou pokusů nepřekonal jistotu v české brance Dostála. Během této dvacetiminutovky navíc musel do ošetřovny po střele pukem do obličeje Krejčík, jenž na závěr zápasu dostal helmu s košíkem. 

Pokud si mysleli Švédové, že se z toho nějak Češi roztřepou, tak to se mýlili. Sami nevěděli co hrát, Češi je nechávali hrát po rozích a do nebezpečných prostor je nepouštěli. Ještě více je pak srazily hned dva brejky Lukáše Sedláka, které zakončil naprosto stejně úspěšně, tedy střelou mezi betony brankáře Erssona, který po pěti inkasovaných gólech nahradil na turnaji do té doby bezchybného Gustavssona. 

Naprosto jasná cesta za triumfem 7:3 nad a to opět před zaplněnou O2 Arenou, který znamená první účast Česka ve finále MS po 14 letech. To je na programu v neděli od 20:20.  

Švédsko - Česko 3:7 (2:2, 0:3, 1:2)

Branky: 4. M. Johansson, 9. Pettersson (Kempe, Eriksson Ek), 36. Eriksson Ek (Raymond, Dahlin) - 8. Kubalík (Nečas, Kundrátek), 10. Kämpf (Nečas), 27. Kaše (Sedlák), 27. Nečas (Kubalík, Kämpf), 30. Kubalík (Kempní, Nečas), 46. Sedlák (Kaše), 54. Sedlák. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman (Fin.) – K. Briganti, N. Briganti (oba USA), vyloučení: 3:6, přesilovky: 1:0, oslabení: 0:0. 17.413 diváků.

Švédsko: Gustavsson – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Dahlin, Brodin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Fröden, L. Johansson, Grund

Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempní, Kundrátek, Hájek, Špaček - Palát, Zacha, Pastrňák - Kubalík, Kämpf, Nečas - Červenka, Sedlák, Kaše - Beránek, Tomášek, Stránský - Voženílek

hlasy po zápase /zdroj ČT Sport/:

Martin Nečas, útočník ČR, v zápase 1+3: "O tomhle jsem snil odmalička. Těším se na finále, chci si to užít, nechceme ukončit turnaj prohrou. Kabina a diváci jsou skvělí, všichni jsme jako jeden muž. Toto jsou momenty, pro které hrajeme hokej."

Lukáš Dostál, brankář ČR: "Kluci odehráli skvělý zápas, podrželi mě. Je to neskutečné. Čekal jsem rychlý nástup Švédů, věděl jsem, že na nás vyletí ao to jsem raději, že jsme to ustáli. Těšíme se na finále, počkáme si na finále soupeře."

Ondřej Kaše, útočník ČR, v zápase 0+2: "Věděli jsme, že můžeme se Švédy hrát. Při mé brance jsem jen musel přehodit beton. V šatně jsme si před třetí třetinou řekli, že se nemůžeme zbláznit. Myslím, že jsme to zvládli. Věřím, že to zítra vygraduje."

Erik Karlsson, kapitán Švédska: "Dnes byly mentálně silnější než my. Proměnili téměř všechny své příležitosti, ne-li všechny. V klíčových momentech byly silnější."

Témata: Hokej MS Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 Hokej MS CZE Tým