Černý kašel v ČR: Zemřeli další dva lidé, šlo o seniory

Nemocnice, ilustrační foto.

Autor: Jan Hrabě

13. května 2024 18:05

V Česku přibylo během uplynulého týdne 1 210 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos už eviduje celkem 13 449 případů nemoci. Od ledna zemřelo pět pacientů s diagnostikovaným černým kašlem. 

Ústav uvedl, že v uplynulém týdnu byla nově nahlášena dvě úmrtí v souvislosti s pertusí u seniorů. Třiaosmdesátiletý muž z Olomouckého kraje zemřel 28. dubna po respiračním selhání. O čtyři roky mladší žena ze středních Čech zemřela 6. května po kardiálním šoku a rozvoji multiorgánového selhání.

Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, medián věku nemocných je 20 let. U dětí do jednoho roku života je hlášeno 190 případů onemocnění pertusí. Nejvíce případů i nejvyšší nemocnost připadá na věkovou skupinu 15 až 19 let. 

Z regionů hlásí nejvíce případů Středočeský a Jihočeský kraj. Nejvyšší nemocnost je na Vysočině a v Jihočeském a Pardubickém kraji. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata: nemoc nemoci nemocnice