V Česku bylo dokonce srpna nahlášeno přes 29 tisíc případů černého kašle. Počet nových případů má klesající trend, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné zprávě. Onemocnění si nicméně vybralo další oběť mezi těmi vůbec nejmladšími.
Podle ústavu bylo v posledních čtyřech týdnech evidováno průměrně 735 nových případů za týden, přičemž jejich počet se pohyboval od minimálně 694 do maximálně 898 případů. Epidemiologická situace pertuse zaznamenala podle odborníků mírně klesající trend.
"Od posledního hlášení do konce 35. kalendářního týdne bylo hlášeno další úmrtí; u holčičky ve věku 3 měsíců, spolu s pertusí byla přítomna infekce bakterií Streptococcus pneumoniae spojená se zánětem plic, potvrzen rodinný výskyt," informoval SZÚ s tím, že jde letos již o deváté úmrtí pacienta s černým kašlem.
Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.
Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení.
Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.
Julia Roberts: Herecké eso propadalo závislostem, trápila ji smrt i neúspěch!
Jennifer Aniston pod útokem! Olejová sprcha na place šokovala fanoušky!