Černý kašel v Česku: Minulý týden přibyly stovky nových případů

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

15. dubna 2024 15:25

V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí. Celkem se od začátku letošního roku potvrdilo téměř 7900 případů onemocnění. 

Podle ústavu se onemocnění vyskytuje ve všech věkových skupinách, medián věku nemocných je 24 let a stále se snižuje. 119 případů se potvrdilo u dětí do jednoho roku. Nejvíce případů a nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let. 

Nejvíce případů, konkrétně přes 1000, hlásí Jihočeský (1 177x) a Středočeský kraj (1 140x). Nejvyšší nemocnost připadá kromě Jihočeského na Pardubický kraj a na Vysočinu. 

"Z celkového počtu 7 888 případů hlášených v roce 2024 bylo 5 808 osob očkováno, neočkováno 620 osob a status o očkování neznámý u 1 460 osob," uvedl ústav. Potvrzena jsou dosud tři úmrtí osob nakažených černým kašlem. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata: nemoci nemocnice