Černý kašel v Česku konečně slábne! Pokles se začíná projevovat

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

10. června 2024 16:06

V Česku během uplynulého týdne přibylo 1205 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav. Za letošní rok je evidováno celkem 18 960 případů onemocnění. Podle odborníků se již začíná projevovat očekávaný pokles. 

Podle odborníků už pravděpodobně dochází k poklesu cirkulace onemocnění v populaci. "Vzhledem k relativně dlouhé inkubační době onemocnění, která může být až 21 dní, a k určité latenci mezi prvními příznaky a nahlášení případů do ISIN, která je nejčastěji 4 až 11 dnů, ale i déle, dochází k určitému zpoždění oproti reálné situaci. Nicméně se tento očekávaný pokles pravděpodobně začíná projevovat, jak vidíme na datech hlášených případů z minulého týdne," uvedl SZÚ ve zprávě. 

Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, přičemž medián věku nemocných je 19 let. Nejvíce případů onemocnění i nejvyšší nemocnost je stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku bylo letos nahlášeno celkem 276 případů černého kašle. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata: nemoc