Černý kašel v Česku: Experti mluví o poklesu cirkulace, ale čísla tomu neodpovídají

Nemoc, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

3. června 2024 15:41

V Česku se za uplynulý týden potvrdilo 1 502 nových případů černého kašle. Celkem už bylo letos nahlášeno přes 17 tisíc případů onemocnění, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Očekávaný pokles se zatím na číslech neprojevuje, konstatovali experti. 

"Při rozboru hlášených případů v ISIN podle data prvních příznaků se zdá, že dochází k poklesu cirkulace onemocnění v populaci. Nicméně vzhledem k inkubační době onemocnění, která může být až 21 dní, se tento očekávaný pokles zatím neprojevuje," uvedl ústav v aktuální zprávě.

Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, přičemž medián věku nemocných je 19 let. Nejvíce případů onemocnění i nejvyšší nemocnost je stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku života je letos hlášeno 255 případů.

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata: nemoci nemoc