Černý den českého jezdectví. Ve stejný den jako Minařík spáchala sebevraždu i Alžběta Vyštajnová

Alžběta Vyštajnová

Autor: Libor Frýdl

9. září 2023 15:42

Jezdecký sport zažívá nejhorší chvíle ve své historii. V jeden den spáchali sebevraždu hned dva slavní čeští jezdci, nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík a teprve třiadvacetiletá všestranná jezdkyně Alžběta "Betty" Vyštajnová, která patřila mezi největší talenty posledních let. 

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, ve věku pouhých 48 let zemřel v pondělí 4. září nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík. Čtyřnásobný německý šampion vyhrál 1770 dostihů. Podle německých médií spáchal sebevraždu.

"Nejúspěšnější žokej tuzemské historie Filip Minařík v pondělí odešel ve věku 48 let. Ještě minulý víkend se jako divák zúčastnil podzimního mítinku v Baden Badenu. Rodák z pražského Radotína, který žil poslední čtvrt století v Německu, byl výjimečný muž. V sedle jeden z nejúspěšnějších jezdců své generace, v soukromí mimořádně přátelský a srdečný člověk. Nikdy nikomu neodmítl pomoc - kdykoli se některý z jeho kolegů, přátel, ale často i zcela neznámých lidí ocitl v těžké životní situaci, rychle spěchal ho podpořit," napsal web jezdci.cz.

Jeho kariéra v české dostihové historii nemá srovnání. Nasbíral celkem 110 blacktype vítězství, z toho 54 v grupových dostizích a čtrnáct na úrovni grupy 1. V létě roku 2020 po těžkém pádu v Mannheimu ukončil aktivní kariéru. Dokázal se probrat z kómatu a prodělal rehabilitaci, následky ale pociťoval po zbytek života. "Jeho 1770 vítězství bude jednou překonáno, ale k celkové bilanci rodáka z Radotína na evropské scéně se ještě dlouho žádný český žokej nepřiblíží," uvedl jezdecký server.

Čtěte také

Jak se ale ukázalo později, nebyl jediným, kdo si ten den sáhl na život. Podle serveru zemřela i talentovaná a všestranná jezdkyně Alžběta Vyštajnová, která sbírala mistrovské tituly už jako jezdkyně na pony, a to v parkuru, v drezuře a následně i ve všestrannosti. "Z úspěchů na sportovních kolbištích si velmi cenila několika mistrovských titulů, a to jak na oblastní, tak na celostátní úrovni. Celkem získala kolem dvou desítek medailí z různých šampionátů. Dařilo se jí i v rámci seriálových mítinků Zlaté podkovy. V roce 2015 se kvalifikovala jako mladší juniorka na mistrovství Evropy ve všestrannosti," uvedl server

Podle deníku Blesk se ale i ona rozhodla spáchat sebevraždu, důvod ale není znám. "Svoji krátkou, ale velmi aktivní pouť životem Betty ukončila v pondělí 4. září. V jezdecké komunitě po ní zůstane prázdné místo a hluboké rány nad jejím odchodem se budou zacelovat jen velmi těžko. Poslední rozloučení se bude konat pouze v úzkém kruhu rodiny a nejbližších přátel. Rodina též prosí širší okruh známých a přátel, aby jí dali čas se vzpamatovat z této těžké rány osudu a věnovali Betty pouze tichou vzpomínku bez oficiálních kondolencí," uvedl jezdecký web.

Témata: Alžběta Vyštajnová Filip Minařík úmrtí Koně