Čermákův útěk před spravedlností je u konce: Zadrželi ho v Polsku!

Polští policisté zadrželi hledaného Tomáše Čermáka. (14.11.2023)

Autor: Jan Hrabě

15. listopadu 2023 12:25

Polská policie v úterý na základě poznatků od českých kolegů zadržela hledaného dezinformátora Tomáše Čermáka, který se vyhýbá nástupu do výkonu trestu. V nejbližší době má následovat jeho předání do Česka. 

Policie jmého zadrženého konkrétně neuvedla, zmínila však, že jde o "šestatřicetiletého fantoma české dezinformační scény". Čeští policisté zatím odkázali na vyjádření polských kolegů a dodali, že sami připravují zveřejnění dalších podrobností. 

Polská policie v tiskové zprávě k případu uvedla, že měla informaci, že hledaný muž se pravděpodobně zdržuje v Lublinském vojvodství. Následně došlo k zúžení oblasti možného pobytu Tomáše Č na hlavní město Lublin, kde byl nakonec v úterních večerních hodinách zadržen. 

"Muž byl zcela překvapen a přesvědčen, že se mu podaří úspěšně skrývat před strážci zákona mimo Českou republiku. Po zatčení byl hledaný muž umístěn do vazby v Lublinu a podroben extradičnímu řízení," sdělili polští policisté.

Plzeňský krajský soud v září vydal na Čermáka mezinárodní zatykač. Informoval o tom server novinky.cz, podle jehož informací policie při domovní prohlídce objevila itinerář cesty do Ruska. 

Dezinformátor, který byl na pět a půl roku odsouzen za propagaci terorismu, měl nastoupit do vězení už 23. srpna. Tři dny poté se na sítích objevilo video natočené jeho kamarádem Pavlem Zítkem, na němž Čermák bez dalšího vysvětlení prohlašuje, že se chystá na speciální operaci, což je termín, kterým jinak Moskva označuje svou invazi na sousední Ukrajinu. 

Hledaný muž svým skrýváním se před nástupem do vězení riskuje zpřísnění trestu. Je totiž podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí, takže mu hrozí další dva roky odnětí svobody navíc. 

Témata: Tomáš Čermák Policie Polsko Polsko Policie ČR