Ceny energií letí dolů, Síkela to kvituje. V čem vidí důvod?

Energetika, ilustrační fotografie

Autor: Jan Hrabě

4. srpna 2023 16:16

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ocenil avizované snižování cen energií, které již oznámili někteří dodavatelé. Jde například o společnosti innogy a PRE. Podle Síkely k tomu dochází i díky schopnosti Česka zajistit dostatečné zásoby plynu. 

"Zásoby plynu v Česku i v Evropě jsou na rekordní úrovni, nadále se rozvijí projekty na zajištění dalších dodávek do Evropy a také spotřeba se drží na rozumné úrovni. Odměnou nám je výrazné snižování ceny plynu i elektřiny pro zákazníky," napsal Síkela na twitteru.

Ministr v úterý informoval, že české plynové zásobníky jsou k 1.8. naplněny z 91 procent. "Zásoby v České republice jsou na rekordní úrovni i bez dodávek plynu z Ruska. Dodávky z Ruska se totiž do velké míry podařilo nahradit především díky navýšení dovozu LNG, ale také snížením spotřeby," podotkl.

Například firma innogy sdělila, že se v její nabídce objeví nový produkt RESTART, který má zajistit nižší ceny zemního plynu i elektřiny pro odběratele od 15. září. Typický zákazník má ročně ušetřit za plyn 17 tisíc Kč a za elektřinu 12 tisíc Kč. Ve výjimečných případech může jít u plynu o úsporu až 27 tisíc Kč za rok.

Firma v průběhu srpna osloví dopisem či emailem přes 200 tisíc zákazníků s nabídkou nového produktu. Podmínkou pro výrazné snížení ceny je podpis nové smlouvy. Zákazníci, kterých ‍se ‍týká tento negativní efekt energetické krize, musí zareagovat a vrátit podepsané nové smlouvy či tuto nabídku akceptovat na internetu.

Pražská energetika (PRE) na facebooku uvedla, že od září sníží ceny elektřiny pro domácnosti o 20 % a plynu o 30 %. "Příznivý vývoj cen na velkoobchodním trhu s energiemi nám dovoluje výrazně snížit ceny elektřiny pro našich 700 tisíc zákazníků, kteří nemají fixaci ceny," vysvětlila firma.

Nové ceny silové elektřiny budou 3,95 Kč za kWh bez DPH pro zákazníky se sazbou D02d a 3,85 Kč za kWh bez DPH ve vysokém tarifu, respektive 3,65 Kč za kWh bez DPH v nízkém tarifu u sazby D25d. Dodavatel slibuje většině zákazníků ještě větší zlevnění, konkrétně až o 30 procent, v případě dodávek plynu. 

Témata: Energetika Jozef Síkela Elektřina plyn