Bude V4 pokračovat? Po summitu v Praze se zdá být jasno. Neshodám navzdory

Petr Fiala

Autor: Pavel Krejčí

27. února 2024 20:35

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Fiala označil úterní jednání za dlouhé a nelehké, ale zároveň otevřené a věcné. Zdůraznil, že mezi názory lídrů jsou nadále neměnné rozdíly. Zatímco Česko a Polsko se chtějí nadále podílet i na vojenské pomoci Ukrajině, Slovensko a Maďarsko hodlají pomáhat jen finančně a humanitárně. 

Podle českého premiéra je V4 momentálně jinou institucí než před válkou na Ukrajině. "Tak jednoduché to je. Ale jsem rád, že možná i díky naší komunikaci se daří dosahovat na evropské úrovni společných řešení a jednotného postoje k podpoře Ukrajiny a odsouzení ruské agrese," uvedl předseda ODS podle TASR

Shoda podle Fialy je na spolupráci v zemědělství či energetice. Čtveřice zemí podle něho sdílí přesvědčení o nutnosti rozvoje jaderné energie. Spolupráce je možná také v boji s nelegální migrací. 

Polský premiér Donald Tusk zdůraznil, že V4 spojuje historie, vzájemná solidarita i evropské hodnoty. On sám vyjádřil obavy o budoucnost seskupení, zároveň ale vyzval k jednotě. "Dnes je to možná těžší než předtím, ale byl bych rád, kdybychom společně usilovali, aby aspoň některá z témat byla v naší společné agendě. Po dnešku jsem mírný optimista," konstatoval. 

Předseda slovenské vlády Robert Fico zmínil, že názory jsou rozdílné. "Já nevěřím ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, věřím v okamžité zastavení palby, věřím v mírová jednání... Za několik let tato válka skončí. My tu možná nebudeme, ale formát V4 zůstává mimořádně důležitý," řekl. 

Předseda Smeru i dnes vyčetl pondělní pařížské konferenci o Ukrajině militantnost. V souvislosti s českou iniciativou ohledně dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu zdůraznil, že Slovensko neposkytne žádnou vojenskou pomoc. 

Úterní pražský summit V4 každopádně označil za mimořádně důležitý. "Zažil jsem i zasedání, kde se mi už chtělo i zívat a byl jsem mimořádně znuděný, protože témata byla příliš technická a nezajímavá... Dnes jste mi nedali ani sekundu na to, abych si zívnul nebo měl pocit, že je to setkání nudné," dodal Fico. 

Témata: Petr Fiala (ODS) Robert Fico Donald Tusk Ukrajina