Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
"Zastihla nás zpráva nejsmutnější. Do varhanního nebe odešla opravdová legenda," informoval Brněnský varhanní festival o úmrtí Štěpánkové-Veselé na facebooku. "Díky za vše paní profesorko, ať Vám to tam nahoře dobře hraje," dodali pořadatelé festivalu.
Štěpánková-Veselá byla rodačkou z Brna a vystudovala varhanní hru a hudební vědu. Koncertní činnost zahájila už během studií, kromě Česka si zahrála v mnoha zemích Evropy i na americkém kontinentu.
"Vystupovala jako sólistka i s předními českými a zahraničními orchestry. Na gramofonové desky a CD disky nahrála Bachovu tvorbu, český varhanní repertoár 18. století i skladby našich současných autorů," uvádí město Brno na webu.
Od roku 1952 učila varhanice na Janáčkově akademii, po sametové revoluci byla sedm let její rektorkou. Od 60. let se angažovala v brněnském kulturním dění, stála například u tvorby tradice Mezinárodního hudebního festivalu v Brně či u oživení činnosti Spolku přátel hudby.
Štěpánková-Veselá získala řadu ocenění, například zlatou medaili Masarykovy univerzity, Cenu města Brna, Cenu Českého hudebního fondu za propagaci soudobé české hudby v zahraničí či Cenu Jihomoravského kraje. V říjnu 2020 byla oceněna medailí Za zásluhy tehdejším prezidentem Milošem Zemanem.
Témata: Alena Štěpánková-Veselá úmrtí