Vláda Spojeného království dnes oficiálně schválila prodej společnosti Royal Mail českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod v hodnotě 5,3 miliardy liber, uzavřený mezi vládou a Křetínského EP Group, zahrnuje řadu záruk týkajících se pracovních práv zaměstnanců, daňového sídla a struktury společnosti. Uvedl to server SkyNews.
Royal Mail, která spadá pod mateřskou společnost International Distribution Services (IDS), je považována za klíčovou součást britské infrastruktury. Z tohoto důvodu byl obchod podroben vládnímu přezkumu podle zákonů o národní bezpečnosti. V rámci dohody zůstane daňové a právní sídlo společnosti ve Velké Británii po dobu nejméně pěti let.
Vládní "zlatá akcie" navíc zajistí, že každá významná změna bude vyžadovat její schválení. Univerzální poštovní povinnost doručovat dopisy do každé britské adresy šest dní v týdnu za jednotnou cenu bude zachována na dobu neurčitou.
Součástí dohody je také opatření, které zajistí zaměstnancům 10% podíl na jakýchkoli dividendách vyplácených Danielu Křetínskému. Dále bude vytvořena pracovní skupina, která se bude scházet měsíčně s vedením společnosti. Tyto body však vyžadují schválení odborových organizací a oznámení těchto opatření bylo odloženo.
Royal Mail zároveň předložila regulačnímu úřadu Ofcom návrhy na reorganizaci, které zahrnují možné omezení některých doručovacích služeb jako součást širšího plánu na zotavení společnosti.
Daniel Křetínský, 49letý český miliardář, se stal jednou z nejvýraznějších osobností evropského byznysu. Podle Sunday Times Rich List se jeho jmění odhaduje na 6 miliard liber, což představuje nárůst o 2 miliardy od roku 2023.
Křetínský je známý svou diverzifikovanou investiční strategií. V roce 2021 získal 27% podíl ve fotbalovém klubu West Ham United za 150 milionů liber. EP Group, jeho hlavní investiční společnost, již vlastnila 27,6% podíl v Royal Mail. Křetínský má také téměř 10% podíl v britském řetězci supermarketů Sainsbury’s.
I když vláda obchod schválila, není vyloučeno, že se do procesu zapojí regulátor hospodářské soutěže, Competition and Markets Authority (CMA), který může prošetřit potenciální dopad převzetí na trh.
Tento krok přichází v době, kdy Royal Mail hledá způsoby, jak se zotavit z finančních ztrát a přizpůsobit se moderním výzvám v oblasti logistiky a doručování. Prodej společnosti Danielu Křetínskému představuje nejen významný posun v jejím vlastnictví, ale také otevírá otázky, jak budou implementovány slíbené reformy a ochranná opatření.
Témata: Royal Mail Daniel Křetínský Velká Británie