Bouřky spláchly Česko: Děti prchali z tábora, větve zastavily vlaky! V pátek hrozí další spoušť

Česko ve středu zasáhly velmi silné bouřky. (10.7.2024)

Autor: Jan Hrabě

11. července 2024 9:26

Slibované středeční bouřky, které podle výstrahy mohly být na většině území velmi silné, v Česku opravdu udeřily. Některá omezení v železničním provozu přetrvávají i ve čtvrtek ráno. Dramatická byla situace na jihu Čech, kde jeden z vodních toků překročil třetí stupeň povodňové aktivity. Jihočeští hasiči také museli evakuovat jeden dětský tábor. 

Meteorologové dopředu upozorňovali, že přes Česko ve středu přejde studená fronta, která přinese silné či dokonce velmi silné bouřky. Doprovázet je měly přívalové srážky s úhrny kolem 50 až 70 milimetrů, nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu a kroupy o velikosti kolem tří centimetrů. 

Dramatická situace nastala zejména v jižních Čechách. Na Svinenském potoce v profilu Trhové Sviny byl ve 21 hodin překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Hydrologové posléze varovali, že k vzestupům hladin dojde i níže po toku Svinenského potoka a Stropnice. Ke čtvrteční deváté hodině ranní už však nikde neplatil ani první stupeň.

40 osob se bez zranění evakuovalo z dětského tábora u obce Nesměň na Českobudějovicku, jejíž starosta zajistil dětem a personálu náhradní ubytování. Jihočeští hasiči na webu uvedli, že do půlnoci zasahovali u celkem 270 událostí. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a čerpali vodu ze zatopených sklepů či silnic. Nejvíce událostí, asi 130, připadalo na Českokrumlovsko.

Již odpoledne začaly problémy v železniční dopravě. Jak informovaly České dráhy, v úseku Záboří nad Labem - Řečany nad Labem na trati mezi Prahou a Pardubicemi došlo při bouřce k zanesení větví do trakčního vedení, což vedlo k zastavení provozu. Ze dvou vlaků rj 256 a IC 511 musely být evakuovány stovky cestujících. 

Ještě ve čtvrtek ráno jezdily autobusy místo vlaků na třech místech v ČR. Kvůli poškozenému trakčnímu vedení byly mimo provoz úseky Nová Ves u Českých Budějovic - České Velenice a Rybník - Lipno nad Vltavou. Vlaky nejezdí ani mezi stanicemi Mladá Boleslav město a Dolní Bousov. Důvodem jsou popadané stromy. 

Meteorologové už na závěr středeční výstrahy upozornili, že potenciálně nebezpečné počasí čekají také v pátek. "Mohou se objevit silné bouřky a na jižní Moravě pravděpodobně odpolední teploty přesáhnou 31 °C. Situaci budeme upřesňovat," napsali na sociální síti X. 

Témata: Bouřky Tábory Vlaky Počasí ČHMÚ