Alexej Navalnyj byl zabit, oznámila jeho mluvčí

Alexej Navalnyj

Autor: Libor Frýdl

17. února 2024 13:48

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj skutečně zemřel 16. února ve 14:17 místního času. Uvádí se to v oficiálním oznámení zaslaném úřady jeho matce, která přišla do trestanecké kolonie na severu Ruska, kde byl Navalnyj vězněn. Na sociální síti X o tom informovala jeho mluvčí Kira Jarmyšová s tím, že byl zavražděn.

"Alexej Navalnyj byl zavražděn. Jeho smrt nastala 16. února ve 14:17 místního času, uvádí se v oficiální zprávě pro Alexejovu matku," napsala Jarmyšová na síti X.

"16. února 2024 v nápravné kolonii číslo 3 upadl vězeň Navalnyj po procházce do bezvědomí. Zdravotníci dorazili ihned, byli přivoláni záchranáři. Všechny provedené resuscitační pokusy skončily bez pozitivního výsledku. Lékaři potvrdili úmrtí vězně. Příčina smrti byla stanovena," uvedla federální vězeňská služba v prohlášení zveřejněném v pátek.

Podle ruské státní agentury TASS už byl o úmrtí opozičního politika informován prezident Vladimir Putin. Navalného právní zástupce Leonid Solovjov řekl ruským médiím, že se zatím nebude k záležitosti vyjadřovat. 

Navalnyj začal svoji veřejnou kariéru jako právník a později se stal politickým blogerem a aktivistou. Jeho popularita stoupla díky jeho schopnosti odhalovat korupci prostřednictvím sociálních médií a internetu. Navalnyj se stal známým svými investigativními reportážemi a videi, ve kterých odhaloval korupci na různých úrovních ruského státu.

V roce 2011 se Navalnyj stal jedním z hlavních organizátorů masových protestů proti volebním podvodům a korupci ve vládě. Tyto protesty vyvrcholily v Moskvě a jiných ruských městech a tisíce lidí během nich vyjádřily svůj nesouhlas se současným politickým systémem.

Navalnyj také založil protikorupční nadaci, nevládní organizaci zaměřenou na boj proti korupci v Rusku a na prosazování transparentnosti a spravedlnosti. Jeho práce pro nadaci mu přinesla nejen uznání, ale také mnoho nepřátel v ruském establishmentu.

Navalnyj byl opakovaně zatýkán a souzen ruskými úřady kvůli svým politickým aktivitám. Jeho zadržení vyvolalo protesty doma i v zahraničí, kde mnoho západních zemí odsoudilo postup ruské vlády.

V srpnu 2020 byl Navalnyj otráven nervovým jedem a byl hospitlizován v Německu. Podezření z útoku směřovalo k ruským úřadům, což vyvolalo další mezinárodní rozhořčení.

Navalnyj se po zotavení vrátil do Ruska, kde byl opět zatčen a následně odsouzen k mnoha letům vězení. Jeho zadržení a soudní procesy vyvolaly další protesty a vlnu solidarity doma i v zahraničí.

Témata: Alexej Navalnyj