Agentura Fitch poprvé v historii snižuje rating USA! Může oslabit koruna a stoupnout úroky na dluhu české vlády

Americký dolar

Autor: Jan Novák

2. srpna 2023 4:13

Ratingová agentura Fitch včera, 1. srpna, přistoupila k mimořádnému kroku – ke snížení ratingu Spojených států. Jedna ze tří světově nejvýznamnějších ratingových agentur tak učinila večer středoevropského čas, po zavření amerických burz. Rating dlouhodobých závazků vůči cizoměnovým věřitelům snižuje z nejlepší „známky“ AAA o stupeň níže, na úroveň AA+. Dosavadní „negativní“ ratingový výhled mění na „stabilní“, ovšem už pochopitelně při zhoršeném vlastním ratingu. Došlo tedy ke zhmotnění dosavadního negativního výhledu.

Jedná se o vskutku bezprecedentní krok. Vždyť je to poprvé za celé období minimálně od roku 1994, kdy Fitch rating Spojeným státům zhoršuje. V podstatě je ale možné hovořit o tom, že je to historicky poprvé, co Fitch něco takového činí. Ještě dlouhá desetiletí před rokem 1994 totiž Spojené státy a bonita jejich dluhu představovaly nezpochybnitelný etalon té nejvyšší kvality a věrohodnosti.

Když takřka na den přesně před dvanácti lety přistoupila ke zhoršení ratingu Spojených států jiná světově významná agentura, Standard & Poor’s, otřáslo to politickými I odbornými kruhy zejména v USA, ale také světovými trhy.

Dvanáct let staré rozhodnutí agentury Standard & Poor’s tehdy kritizovali přední američtí politici, ale také třeba legendární investor Warren Buffett. Klíčové americké burzovní indexy se během prvního obchodního dne po zhoršení ratingu propadly výrazně, v rozsahu od pěti do sedmi procent. Něco podobného nelze vyloučit ani dnes, tj. 2. srpna. Je pravděpodobné, že oslabí česká koruna a vzroste úroky na dluhopisech české vlády, a to kvůli zvýšení nervozity světových trhů.

Dluhopisy americké vlády však před dvanácti lety, po zhoršení ratingu agentury Standard & Poor’s, paradoxně rostly na ceně – takže klesal jejich výnos, tedy úrok. To proto, že i když jim samotným se také tehdy logicky snížil rating, ve vzniklé panice na světových trzích nastal úprk mezinárodních investorů do bezpečných útočišť. Z nich tím snad nejklasičtějším jsou právě americké dluhopisy. I proto je ovšem nynější krok Fitche přelomový. Agentura zhoršuje „známku“ dluhopisům, které po dlouhá desetiletí představují právě etalon té nejvyšší kvality.

Snížení ratingu odráží podle agentury Fitch očekávané zhoršení fiskální situace Spojených států v příštích třech letech, dále pak vysokou a rostoucí úroveň celkového veřejného zadlužení země a konečně erozi ve správě a řízení hospodaření USA. Erozi amerických úřadů posuzuje agentura Fitch na základě srovnání – za období uplynulých dvaceti let – se skutečností v jiných zemích, jejichž závazky hodnotí srovnatelně, tedy „známkami“ z řad AAA a AA. Nedostatky ve správě a řízení hospodaření Spojených států se podle Fitche projevují opakovanými politickými klinči a třenicemi ohledně navýšení dluhového stropu a politickými kroky a rozhodnutími činěními v dané věci na poslední chvíli.

Fitch vládě Spojených států vytýká také absenci střednědobého fiskálního rámce. Na zhoršení ratingu se podílí i fakt, že daňové škrty a rozmáchlé výdajové programy přispívají v posledním desetiletí k setrvalému nárůstu veřejného zadlužení USA. Přitom Spojené státy nedostatečně reagují na střednědobé výzvy, spjaté kvůli stárnutí populace s rostoucími náklady sociálního a zdravotního zabezpečení, podotýká dále Fitch.

Podle agentury letos vyskočí schodek veřejných financí USA z loňských 3,7 na 6,3 procenta HDP, což je citelný nárůst.  V příštím roce by pak měl schodek činit 6,6 procenta HDP, a v roce 2025 dokonce 6,9 procenta HDP. Zvyšující se deficity mají být způsobeny slabším ekonomickým růstem v příštím roce, vysokými náklady spjatými s úrokovými splátkami a zvyšováním deficitů na úrovní vlád jednotlivých států v rámci USA a na úrovní vlád místních.

Celkový veřejný dluh v poměru k HDP by měl letos činit 112,9 procenta, což je podle agentury citelně nad předpandemickou úrovní roku 2019, odpovídající 100,1 procenta. Do roku 2025 přitom dluh dále naroste, na 118,4 procenta HDP, prognózuje Fitch.

Agentura Fitch tak zhoršením ratingu USA dokonala svůj krok z letošního května, kdy zhoršila ratingový výhled Spojených států na „negativní“. Tehdy tak učinila kvůli hrozbám souvisejícím s možným nezvýšením limitu amerického veřejného zadlužení.

Témata: USA agentura Fitch USD