Adam Ondra skončil v kombinaci šestý, na olympiádu zatím nepostoupil

Adam Ondra se protahuje v olympijské vesnici.

Autor: Libor Frýdl

13. srpna 2023 9:39

Český lezec Adam Ondra dosáhl na mistrovství světa v kombinaci šestého místa. Přestože měl nadějný výsledek v boulderingu, kde obsadil pátou příčku s minimální ztrátou na stupně vítězů, potíže měl ve své silné disciplíně. Zatím se mu nepodařilo postoupit na olympijské hry. Závěrečný závod v Paříži si zajistili medailisté, přičemž vítězným Rakušanem byl Jakob Schubert.

Ondra se probojoval do finále s osmi účastníky, a to ze šestého místa, což ho zařadilo na třetí pozici startovního pole. Na prvním boulderu se potýkal s obtížemi a až v poslední minutě se mu podařilo dosáhnout horní zóny na pátý pokus. Postupoval dále a téměř dokončil poslední chyt jednou rukou, avšak spadl a nezaznamenal tzv. "top" bod. Tímto neúspěšným pokusem získal pouze 9,6 bodu namísto téměř 25.

Nicméně se dařilo na dalších třech boulderech, a zejména úspěšný pokus na třetím boulderu vyvolal u něj velkou radost. Po vyhodnocení všech pokusů měl v polovině finále 84,1 bodu, což bylo o devět desetin bodu méně než průběžně třetí Japonec Sorato Anraku. Těsně za Ondrou byl Američan Colin Duffy. Tři úspěšné pokusy na boulderech z třetího do pátého místa dosáhl Brit Toby Roberts, který ale na prvním boulderu získal jen první zónu a měl 79,3 bodu.

Předpokládalo se, že loňský vicemistr Evropy v kombinaci Ondra bude patřit k favoritům na pódiu, nicméně podobně jako v závodě na obtížnost a semifinále kombinace se mu tato disciplína na tomto mistrovství nedařila. Nepodařilo se mu dosáhnout do oblasti, kde by byly čtyři body za každý chyt. Jeho pád se stal při pokusu o 36. chyt, což mu přineslo jen 57,1 bodu z možných sta.
 

Témata: Adam Ondra