Země živitelka 2023: Fiala prohlásil, že očekává pokles cen potravin

Petr Fiala

Autor: Libor Frýdl

24. srpna 2023 16:51

V Českých Budějovicích začal mezinárodní agrární veletrh Země živitelka, na kterém se představí více než 600 vystavovatelů. Na zahájení této události byl přítomen také premiér Petr Fiala z ODS. 

Během veletrhu plánuje premiér jednat s představiteli potravinářského odvětví o cenách potravin a ziscích firem v tomto sektoru. Ve svém úvodním projevu prohlásil, že očekává pokles cen potravin díky snižujícím se nákladům a doufá, že potravinářské firmy investují své mimořádné zisky z minulého roku.

Premiér Fiala zdůraznil, že vysoké ceny potravin nejsou pro nikoho v České republice příjemné a právě proto se setkává s představiteli potravinářského průmyslu. Poukázal na skutečnost, že mnohé firmy dosáhly loni výrazně lepších hospodářských výsledků než v předchozích letech a že některé z nich se stěžovaly na vysoké náklady na vstupy.

Věří, že pokles nákladů povede k poklesu cen potravin, což by měli občané pocítit. Také doufá, že investice potravinářů a zemědělců do sektoru a zemědělství přispějí k zlevnění domácí produkce potravin. Během začátku projevu premiéra se někteří lidé projevili pískáním na píšťalky.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by měla vláda jednat i s obchodními řetězci, kteří určují ceny dodavatelům prvovýrobků. Kritizoval filozofii některých řetězců, kteří se snaží co nejlevněji nakoupit a co nejdraže prodat. Toto chování může vést k tlaku na výrobce a producenty, což může být problematické zejména v době, kdy se například snižuje stavy v chovech prasat nebo mizí ovocné sady.

Kritizoval také situaci, kde poradcem ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který zastupuje zájmy obchodníků. Podotknul, že v zemích jako Německo by takový konflikt zájmů nebyl přijatelný.
 

Témata: výstava Země živitelka (České Budějovice) Petr Fiala (ODS)